Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiatowe urzędy pracy gotowe do pomocy rolnikom

Powiatowe urzędy pracy gotowe do pomocy rolnikom fotolia.pl

21 maja br. odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas, której przedstawili możliwości zatrudniania pracowników sezonowych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apelował – Pomagajmy sobie wzajemnie. Czas jest wyjątkowo trudny. Czas epidemii powinien skłaniać nas do myślenia wspólnotowego, do myślenia w kategorii pomocy wzajemnej. Polska wieś takiej pomocy oczekuje i dlatego zwracam się do wszystkich Polek i Polaków, którzy mają potrzebę dorobienia, a stawki w rolnictwie zaczynają być bardzo atrakcyjne, i chcą zwiększyć swoje budżety domowe, do podjęcia pracy w rolnictwie.

Podkreślali ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców, oczywiście przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego, określonych przez GIS. Apelowali również do bezrobotnych i wszystkich tych, którzy dysponują wolnym czasem, aby podejmowali pracę w gospodarstwach rolnych podczas sezonu zbiorów owoców. Teraz zwłaszcza owoców miękkich jak np. truskawki, na które sezon właśnie się rozpoczął.

– Rozwiązania, o które apelowali przedstawiciele środowisk rolniczych zostały wdrożone i pracownicy zagraniczni mogą w tej chwili przyjeżdżać do Polski – podkreślił minister Ardanowski zwracając uwagę, że w tej kwestii tylko i wyłącznie dla pracowników zatrudnionych w rolnictwie uczyniony został wyjątek i w czasie kwarantanny mogą oni świadczyć pracę.

Jak poinformowała Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – Epidemia koronawirusa dotknęła praktycznie każdej dziedziny życia społecznego i gospodarczego – również rolnictwa. To branża, w której brakuje dzisiaj pracowników sezonowych. – Powiatowe urzędy pracy są gotowe do pomocy rolnikom. W 340 urzędach pracuje profesjonalnie przygotowana kadra, to prawie 4,1 tys. pośredników pracy, którzy są gotowi nieść wszelką pomoc rolnikom w znalezieniu rąk do pracy.

Gospodarstwa rolnicze potrzebują rąk do pracy. Każda forma wsparcia jest cenna, bo ratuje nie tylko kolejne miejsca pracy, ale sprawia, że nie zmarnuje się praca setek tysięcy właścicieli gospodarstw. Przyjęte przez Rząd przy współpracy z ministerstwem rodziny rozwiązania w okresie pandemii w zakresie pracy cudzoziemców wychodzą naprzeciw obecnym wyzwaniom. Pozwalają przedłużyć ważność dokumentów dotyczących pobytu i pracy cudzoziemców, czy wykonywać pracę sezonową cudzoziemcom mającym już obecnie prawo do pracy w Polsce. Przepisy pozwalają także nie brać pod uwagę zmian warunków pracy, jeśli wynikają one z pakietów pomocowych dla gospodarki opracowanych przez Rząd.

– Dzisiaj wszyscy jesteśmy zmobilizowani. Powiatowe urzędy pracy, agencje zatrudnienia, aby przede wszystkim pomóc polskim rolnikom. Naszym priorytetem jest ochrona miejsc pracy – zapewniła minister.

Źródło: MRiRW; MRPiPS

Czw., 21 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska