Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomoc dla podmiotów prowadzących domy pomocy społecznej w kierunku ograniczenia i łagodzenia skutków COVID-19

Pomoc dla podmiotów prowadzących domy pomocy społecznej w kierunku ograniczenia i łagodzenia skutków COVID-19 fotolia.pl

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 3 kwietnia 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku, wybór do dofinansowania projektów mających na celu ograniczenie wystąpienia negatywnych skutków COVID-19 może następować w trybie nadzwyczajnym.

Korzystając z takiego rozwiązania Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej w Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Krakowie i Szczecinie ubiegają się o dofinasowanie projektów w przyspieszonym trybie wyboru w ramach Działania 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym - priorytet inwestycyjny 9iv  Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce działają obecnie 824 domy pomocy społecznej oferujące miejsca dla 80,8 tys. osób. W ponad 20 placówkach wystąpił problem z zakażeniem koronawirusem pracowników i podopiecznych (dane na dzień 20 kwietnia 2020 r.). Dlatego niezwykle istotne jest podjęcie szeroko zakrojonych działań profilaktycznych mających na celu ochronę i niedopuszczenie do zakażenia mieszkańców oraz sprawną interwencję w przypadku wystąpienia ogniska zakażenia na terenie placówki.

Projekty mają na celu ochronę życia i zdrowia osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, mieszkańców domów pomocy społecznej (DPS) na terenie poszczególnych województw, poprzez podejmowanie działań zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w jednostkach.  W ramach projektów przewiduje się wsparcie DPS w organizacji  właściwej opieki nad mieszkańcami poprzez zwiększenie liczby personelu zapewniającego usługi opiekuńcze, edukacyjne i wspomagające, poprawę warunków wynagradzania już zatrudnionych pracowników zapewniających usługi opiekuńcze, edukacyjne i wspomagające (z wyłączeniem lekarzy i pielęgniarek), czy wsparcie angażowania wolontariuszy oraz umożliwienie finansowania testów dla personelu DPS. Ponadto projekty przewidują zakup i  wyposażenie w środki ochrony indywidualnej oraz profesjonalny sprzęt chroniący i zmniejszający ryzyko przeniesienia zakażenia na mieszkańców domów pomocy społecznej. Przewidziano również zapewnienie możliwości noclegu poza miejscami zamieszkania, a także utworzenie miejsc do przeprowadzenia kwarantanny, zarówno dla mieszkańców DPS, jak i personelu mającego kontakt z pensjonariuszami DPS, pracującego w warunkach zagrożenia zdrowia.

Fiszki ww. projektów zostały zweryfikowane i pozytywnie zaopiniowane przez Instytucję Zarządzającą POWER i uzyskały wstępną akceptację Komisji Europejskiej. Po zaopiniowaniu fiszek przez Komitet Monitorujący możliwe będzie sfinalizowanie etapu ich zatwierdzania i uruchomienie procesu oceny projektów. Wybór projektu w trybie nadzwyczajnym umożliwi szybkie działanie pozwalające na uruchomienie pomocy dla podmiotów prowadzących domy pomocy społecznej na terenie poszczególnych województw adekwatnie do potrzeb, uprzedzając wystąpienie problemów.

Pon., 11 Mj. 2020 1 Komentarz Dodane przez: Ewelina Kocemba

Komentarze

mirka
+2 # mirka 2020-05-13 14:03
To świetnny pomysł i działanie bardzo potrzebne. W naszym powiecie jest 6 dps. Czekamy na "ruszenie" projektu. Brawo dla ROPS- zwłaszcza, że wszystkie działania są z nami (pcpr,dps) konsultowane.
Mirka z powiatu zachodniopomors kiego
| | |