Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Alert samorządowy. W części drugiej o pomocy społecznej w czasie epidemii

Alert samorządowy. W części drugiej o pomocy społecznej w czasie epidemii .

Autorzy drugiej części Alertu samorządowego zwrócili uwagę na niewątpliwie niezwykle istotną kwestię, jaką jest niesienie pomocy społecznej w czasie pandemii. W różnego rodzaju placówkach opiekuńczych, w których znajdują się osoby najbardziej bezradne i bezbronne, a zatem najbardziej zagrożone, sytuacja pogarsza się w zastraszającym tempie. Rząd i władze centralnie całkowicie zawiodły na tym polu. Sytuacji nie udało się zapobiec, ale można podjąć działania, które pomogą wyjść z tak dużego kryzysu. Oto rekomendacje specjalistów.

  1. Zapewnienie opieki osobom przebywającym w placówkach zamkniętych – autorzy zwracają uwagę na konieczność pracy w takich placówkach zawodowo przygotowanego personelu. Aby tak się stało, pracownikom musi się jednak wcześniej zapewnić odpowiednią ochronę zdrowia, jak też godziwe wynagrodzenie. Urzędy gmin lub starostwa powiatowe powinny pilnie zapewnić na swoim terenie każdej z tego rodzaju placówek niezbędnych warunków funkcjonowania w trybie ścisłego azylu. Placówki zamknięte powinny mieć także zapewnione bieżące dostawy sprzętu.
  2. Zapewnienie opieki osobom w kryzysie bezdomności  - to osoby narażone w sposób szczególny. Nie chcąc, by zostali pozostawieni sami sobie na ulicy, należy przede wszystkim zadbać o stałe dostarczanie pożywienia. Noclegownie powinni się stać nie tylko schronieniem, ale też punktami intensywnej opieki sanitarnej.
  3. Zapewnienie opieki osobom samotnym, starszym, schorowanym i z niepełnosprawnościami przebywającym w domu – to najliczniejsza grupa wymagająca opieki i wsparcia. Autorzy publikacji za niezbędne uznają tworzenie mikrobanków żywności i środków sanitarnych. Poszerzenia wymaga także sieć pomocy społecznej i pielęgnacyjnej. Przymus społecznej izolacji pogłębi też niewątpliwie osamotnienie tej grupy osób, konieczne jest zatem wsparcie duchowe i psychologiczne.

Autorzy zwracają uwagę na konieczność przystosowania się do sytuacji, w której epidemia pozostanie z nami na dłużej. Biorąc to pod uwagę, jednostki samorządy terytorialnego powinny elastyczne i nierutynowe rozwiązania, które będą potrzebne co najmniej przez szereg kwartałów.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.

Pon., 27 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn