Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Młodociani pracownicy obowiązkowo zwolnieni ze świadczenia pracy

Młodociani pracownicy obowiązkowo zwolnieni ze świadczenia pracy fotolia.pl

Zgodnie z art. 122 ustawy Prawo oświatowe pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia.

Przepis ten opisuje warunki otrzymania dofinansowania, jego wysokość i źródło pochodzenia (Fundusz Pracy).

Zgodnie z rozporządzeniem z 25 marca br. w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty, pracodawcom, którzy zawarli z uczniami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, okres czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w którym uczniowie ci nie uczęszczali na zajęcia praktyczne, wlicza się do okresu, za który przysługuje dofinansowanie, o którym mowa w art. 122 ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo oświatowe.

Dodatkowo w art. 1 pkt 14 projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustawy z druku sejmowego nr 299, zaproponowano dodanie art. 15f regulującego, że w okresie czasowego ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty pracodawca ma obowiązek zwolnić młodocianego pracownika odbywającego przygotowanie zawodowe, z obowiązku świadczenia pracy. O tym czy młodocianemu pracownikowi w czasie zwolnienia będzie przysługiwało wynagrodzenie zdecyduje pracodawca.

Niemniej jednak uregulowano, że w przypadku pracodawcy, z którym zawarta została umowa o refundację wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne młodocianego pracownika (art. 12 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) a który zdecyduje się na wypłatę młodocianemu pracownikowi wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy (w całości lub w części), wynagrodzenie to zostanie mu zrefundowane na podstawie obowiązującej umowy refundacyjnej, w wysokości wynikającej z tej umowy.

Art. 15f ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia ustawy, z mocą obowiązującą od dnia 12 marca 2020 r.

Niedz., 29 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka