Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dotacja na dowóz posiłków w gminie wyższa o 5%

Dotacja na dowóz posiłków w gminie wyższa o 5% fotolia.pl

Gminy będą mogły liczyć na zwiększenie dotacji na dowóz posiłków o 5%. Zapowiedziane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ma za zadanie pomóc szczególnie osobom bezdomnym, starszym, samotnym oraz przebywającym na kwarantannie. Resort skierował list do wójtów, prezydentów i burmistrzów miast z prośba o pomoc osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji.

W sytuacji, kiedy osoba, szczególnie starsza, samotna, niepełnosprawna i objęta obowiązkową kwarantanną domową nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, taką pomoc powinna przyznać gmina, niezależnie od kryterium dochodowego. Dotyczy to również dowozu.

Znaczącą rolę odgrywa program „Posiłek w szkole i w domu”. Ze środków przekazywanych w ramach programu gminy udzielają wsparcia osobom spełniającym konkretne warunki wójt, burmistrz czy prezydent miasta mogą liczyć na zwiększenie dotacji do 5 % środków finansowych na dowóz posiłków w gminie.

W okresie zamknięcia placówek edukacyjnych, a w efekcie również stołówek, dziecko nie ma zapewnionego posiłku, zatem kierownik ośrodka pomocy społecznej może przyznać na ten okres pomoc w postaci świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. 

Z pomocy żywieniowej mogą skorzystać również osoby bezdomne zarówno te przebywające w różnego typu placówkach jak i poza nimi.

Źródło: MRPiPS

Czw., 26 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek