Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wiemy, jak będzie wyglądał program „Opieka 75+”

Wiemy, jak będzie wyglądał program „Opieka 75+” fotolia.pl

Program „Opieka 75+” edycja 2020 to 22,4 mln zł na świadczenie usług opiekuńczych w blisko 550 gminach. Według szacunków z programu może skorzystać nawet 6,5 tys. seniorów powyżej 75 roku życia.

Program zakłada większą dostępność usług opiekuńczych, także tych specjalistycznych dla mieszkańców z małych gmin do 60 tys. mieszkańców, zarówno tych samotnych, jak i żyjących w rodzinach. Program ma wspierać gminy w ich działaniach w tym zakresie. W związku z coraz większą ilością osób starszych w Polsce, przybywa także zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśla, że gminy, które zdecydują się przystąpić do programu, otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 50 proc. kosztów zadania.

W 2020 r. przystąpienie do realizacji programu zadeklarowały 542 gminy z usługami dla prawie 6,5 tys. osób. Oszacowana wysokość środków na realizację tegorocznej edycji programu „Opieka 75+” wyniosła prawie 22,4 mln. Dla porównania – w roku ubiegłym deklarację przystąpienia do programu zgłosiło 427 gmin z usługami dla ok. 3,5 tys. osób, a zgłoszone zapotrzebowanie wyniosło ponad 12 mln zł.

Źródło: MRPiPS

Czw., 26 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn