Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponad miliard na samorządowe inicjatywy dla niepełnosprawnych

Ponad miliard na samorządowe inicjatywy dla niepełnosprawnych fotolia.pl

Miliard dwieście milionów - tyle przekaże w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom powiatowym i wojewódzkim na wsparcie projektów z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z zapowiedziami do samorządów powiatowych trafić ma kwota 995 mln zł, natomiast do samorządów wojewódzkich 224 mln zł.

Środki te przeznaczone zostaną na samorządowe działania aktywizujące osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki otrzymanym z PFRON funduszom samorządy zlikwidują bariery architektoniczne, komunikacyjne i techniczne, zaopatrzą osoby potrzebujące w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne czy środki pomocnicze. Zorganizują też turnusy rehabilitacyjne oraz inne wydarzenia o charakterze sportowym i kulturalnym. Możliwe jest również wyposażanie stanowisk pracy, dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej, rolniczej czy finansowanie szkoleń.

Wysokość przyznawanych samorządom środków uzależniona jest od kosztów działalności warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej, a także od czynnika demograficznego oraz poziomu bezrobocia osób niepełnosprawnych i liczby osób niepełnosprawnych poszukujących pracy. Najwięcej pieniędzy trafi do samorządów powiatowych z Warszawy, Krakowa i Łodzi.

Podział środków PFRON dla województw i powiatów odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 maja 2003.

Źródło: PFRON

Pt., 6 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek