Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

350 więźniów będzie zatrudnionych przy sprzątaniu pociągów. To element programu „Praca dla więźnia”

350 więźniów będzie zatrudnionych przy sprzątaniu pociągów. To element programu „Praca dla więźnia” fotolia.pl

Program „Praca dla więźniów” ma na celu zmniejszenie kosztów systemu penitencjarnego a także stworzenie skazanym szansy na skuteczną resocjalizację. 350 więźniów zostało zatrudnionych przy sprzątaniu wagonów PKP Intercity na terenie całej Polski. W uroczystej konferencji inaugurującej wydarzenie udział wziął wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Umowę wykonawczą na zatrudnienie osadzonych przy sprzątaniu wagonów podpisano 30 stycznia 2020 roku w warszawskiej Hali Całopociągowej PKP Intercity. Jej sygnatariuszami byli gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz Artur Kowalczyk, prezes Zarządu WARS S.A.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, minister Michał Wójcik zapowiedział, że jego celem jest, by 17 proc. osadzonych, którzy jeszcze nie pracują, jak najszybciej znalazło zatrudnienie. Dodał zarazem, że program „Praca dla więźnia” to – poza czynnikiem resocjalizacji - znacząca pomoc dla samorządów terytorialnych a także działania, które pomagają animować społeczną odpowiedzialność biznesu.

Podczas konferencji zadeklarowano rozszerzenie programu w przyszłości także na inne spółki oraz że współpraca ze spółką WARS to innowacja na skalę europejską.

Docelowo więźniowie będą zatrudnieni w 17 lokalizacjach. Badania pokazują, że resocjalizacja poprzez pracę jest jedną z najskuteczniejszych form powrotu więźnia do społeczeństwa. Pozwala na przystosowanie się do zasad panujących na rynku pracy oraz rozpoczęcie uczciwego życia na wolności. Wspomniano również o współpracy z Pocztą Polską, która już od kilku lat zatrudnia blisko 500 skazanych.

Dzięki programowi „Praca dla więźniów” prawie 60 procent więcej osadzonych niż wcześniej znalazło zatrudnienie – obecnie to ok. 37 tysięcy więźniów. Skala wzrostu oraz osiągnięty obecnie poziom zatrudnienia jest najwyższy od 30 lat. W polskich zakładach karnych przebywa średnio ponad 12 tys. więźniów z zobowiązaniami alimentacyjnymi. Coraz więcej z nich podejmuje odpłatne zatrudnienie. W 2015 r. pracowało prawie 4 tys. takich osadzonych, natomiast w 2019 r. – nieco ponad 6 tys. Praca, która dla więźniów jest nieodpłatna, pozwala na spłacanie zobowiązań alimentacyjnych. Pracę mogą podjąć ci więźniowie, którzy spełniają kryteria zatrudnienia poza zakładem karnym: odbywają karę za niegroźne przestępstwa, korzystają z systemu przepustek, mają pozytywną ocenę postępów w procesie resocjalizacji i stosunkowo niedługi okres pozostający do końca kary.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Pt., 7 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska