Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna cykl konferencji regionalnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna cykl konferencji regionalnych fotolia.pl

Od 3 lutego 2020 ruszył cykl konferencji, podczas których Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumuje programy i zrealizowane działania na rzecz rodzin, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Wręczone zostaną też promesy dla gmin.

W każdej z konferencji udział weźmie osoba z kierownictw resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pierwsze wydarzenie inaugurujące cykl odbędzie się w Poznaniu, a udział w nim weźmie Minister Marlena Maląg. Tego samego dnia konferencje odbędą się też w Opolu, Rzeszowie i Gorzowie Wielkopolskim.

Podczas konferencji przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spotkają się z samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych ze wszystkich województw, gdyż to właśnie jednostkom samorządu terytorialnego dedykowany jest szereg programów na rzecz wsparcia wspólnoty lokalnej. Zdaniem Minister Marleny Maląg to samorządy mają być wsparciem w realizowaniu rządowych projektów na rzecz rodzin.

W czasie cyklu konferencji duża uwaga będzie skierowana na program „Maluch +”, który zakłada rozbudowę sieci żłobków i klubów dziecięcych. W styczniu poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji programu.

W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy. Na tworzenie nowych miejsc opieki w całej Polsce rząd przeznaczy 336,6 mln złotych.

Gminom, które w ramach tegorocznej edycji programu uruchomią nowe miejsca opieki nad najmłodszymi, w czasie konferencji wręczone zostaną promesy. Spodziewać się można, że w całej Polsce powstanie ok. 24,8 tys. nowych miejsc opieki w 817 instytucjach.

W tym roku żłobki i kluby dziecięce powstaną w 110 gminach, które do tej pory pozbawione były takich samorządowych instytucji. Założone placówki mogą też liczyć na coroczne dofinansowanie ze strony Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Z szacunków resortu rodziny wynika, że na koniec 2020 roku w całej Polsce będziemy mieli ponad 200 tys. miejsc opieki nad maluchami. W 2015 roku było ich jedynie 84 tys.

Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.

Cykl konferencji regionalnych potrwa do 21 lutego.

Źródło: MRPiPS

Pt., 7 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn