Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Środowiskowy Dom Samopomocy nie w każdym powiecie

Środowiskowy Dom Samopomocy nie w każdym powiecie fotolia.pl

W 8,5% powiatów w Polsce pod koniec 2018 r. nie było ani jednego Środowiskowego Domu Samopomocy mimo ustalonego przez resort polityki społecznej wskaźnika co najmniej jednego w każdym powiecie. Problem dotyczył aż 32 powiatów. W związku z brakami placówek nie wszystkie osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym mogą otrzymać wsparcie. Na tę chwilę w ośrodkach brakuje około 7 tysięcy miejsc.

Środowiskowe Domy Samopomocy są szansą dla osób w kryzysie psychicznym na lepsze funkcjonowanie. Zajęcia w nich prowadzone zapobiegają także izolacji tych osób. Domy te świadczą usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych. Polega to na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego (gotowanie, higiena, sprzątanie itd.)  i funkcjonowania w życiu społecznym.

Liczba osób korzystających ze środowiskowych domów samopomocy zwiększyła się z 31 345 w 2016 r. do 33 716 w 2018 r. Wobec oszacowanej przez MRPiPS liczby 37 tys. osób kwalifikujących się do wsparcia, w całej Polsce brakuje około 7 tyś. miejsc. Rozpoznanie przez wojewodów i samorządy potrzeb w tym zakresie było niepełne.

Diagnozy potrzeb dokonywano bowiem głównie na podstawie informacji od samorządów, składanych przy okazji wnioskowania o środki finansowe, oraz ośrodków pomocy społecznej. Rzadko korzystano z dostępnych źródeł danych, w tym np. danych medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia, powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności, powiatowych urzędów pracy, lokalnych poradni zdrowia psychicznego, poradni psychologiczno-pedagogicznych, placówek oświatowych.

Środowiskowe Domy Samopomocy są ostatnim ogniwem dziennego wsparcia systemu opieki społecznej. Szacowanie potrzeb ma zatem niebagatelne znaczenie, gdyż kompleksowo przeprowadzone pozwala na wyeliminowanie ryzyka pominięcia, już na etapie identyfikacji, grupy osób potencjalnie zainteresowanych tą formą pomocy.

Zasadne wydaje się więc dokonanie ogólnokrajowej analizy, zarówno w aspekcie dostępności środowiskowych domów, jak i oszacowania skali potrzeb.

Źródło: www.rpo.gov.pl/ 

Pt., 31 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek