Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nawet 5,5 mln zł w programie „Pokonać bezdomność”. Ruszyła edycja 2020

Nawet 5,5 mln zł w programie „Pokonać bezdomność”. Ruszyła edycja 2020 fotolia.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło otwarty konkurs o dofinansowanie projektów mających na celu pomoc osobom bezdomnym oraz przeciwdziałanie bezdomności w Polsce. W pierwszej turze programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” budżet wyniesie 5,5 mln zł. Wnioski można składać do 11 lutego 2020 roku.

Bezdomność w Polsce to wciąż bardzo poważny problem. Z przeprowadzonego w 2019 roku badania wynika, że z bezdomnością zmaga się ok. 30,3 tys. osób, z czego 82,1 proc. stanowią mężczyźni, 14,6 proc. kobiety, a pozostałe 3,3 proc. – dzieci.

Pomoc osobom bezdomnym w zakresie udzielenia schronienia czy zapewnienia posiłku i ubrania zalicza się do zadań własnych gmin. Program „Pokonać bezdomność” to uzupełnienie tych obowiązków a także znaczące wsparcie dla organizacji zajmujących się działaniami na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Program podzielony jest na cztery główne moduły:

  • Profilaktyka, czyli zapobieganie bezdomności przez prowadzenie działań profilaktycznych
  • Aktywizacja, czyli prowadzenie działań aktywizujących skierowanych do osób bezdomnych
  • Infrastruktura, tzn. wsparcie podmiotów w dostosowaniu prowadzonych przez nie placówek świadczących usługi dla osób bezdomnych do obowiązujących standardów
  • Innowacyjność – inspirowanie do wdrażania nowych rozwiązań w zakresie pomocy osobom bezdomnym

O dofinansowanie w programie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe (stowarzyszenia i fundacje) oraz podmioty prowadzące działalność statutową w zakresie pomocy społecznej.

Wnioski w konkursie można składać do 11 lutego 2020 roku do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce realizacji projektu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 8 kwietnia 2020 r.

Źródło: MRPiPS

Pt., 24 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn