Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gdzie pracują osoby niepełnosprawne

Gdzie pracują osoby niepełnosprawne fotolia.pl

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Główny Urząd Statystyczny przygotował raport dotyczący zatrudnienia jakie podejmowały w 2018 roku osoby niepełnosprawne.

Z raportu wynika, że w końcu 2018 r. większość osób niepełnosprawnych pracowała w sektorze prywatnym (78,1%). Ponad połowa osób niepełnosprawnych pracowała w sekcji Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca lub w sekcji Przetwórstwo przemysłowe.

Struktura pracujących osób niepełnosprawnych według sekcji PKD przedstawia się następująco:

  • działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca- 33,1%
  • przetwórstwo przemysłowe- 24,6%
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna- 10,0%
  • handel, naprawa pojazdów samochodowych- 9,5%
  • administracja publiczna i obrona narodowa, obowiązkowe zabezpieczenia społeczne- 6,4%
  • edukacja- 3,6%
  • transport i gospodarka magazynowa- 2,1%
  • pozostała działalność- 10,7%

W dniu 31 grudnia 2018 r. 61,1 tys. osób niepełnosprawnych było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, w tym 17,2% osób miało prawo do zasiłku. W badanej grupie osób bezrobotnych nieznacznie przeważali mężczyźni (54,1%).

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w grudniu 2018 r. w Polsce było 2,5 mln osób , pobierających świadczenia emerytalno-rentowe, które posiadały orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o niezdolności do pracy.

Najwięcej osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy mieszkało w województwie śląskim. Najmniej osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy mieszkało w opolskim.

Najwyższa wartość wskaźnika liczby osób z orzeczeniem na 10 tys. ludności wystąpiła w województwie lubuskim (933), wielkopolskim (740) i małopolskim (725). Z kolei najmniej osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy na 10 tys. ludności mieszkało w województwie opolskim (466), mazowieckim (473) i podlaskim (490).

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.

Pt., 6 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek