Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Raport o biedzie

Raport o biedzie fotolia.pl

Stowarzyszenie Wiosna, znane głownie z akcji „Szlachetna paczka” przygotowało raport o biedzie w Polsce.  Z raportu wynika, że o ponad 400 tys. wzrosła liczba osób żyjących w Polsce w skrajnym ubóstwie. W roku 2018 ponad 2 miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym prawie pół miliona dzieci.

W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła o ponad 60 tysięcy liczba seniorów żyjących w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że 276 tys. seniorów żyje w skrajnym ubóstwie. Oznacza to, że osoby te miały na przeżycie mniej niż 19 zł dziennie. W co czwartej rodzinie otrzymującej pomoc ze Szlachetnej paczki średni dzienny dochód na osobę wyniósł mniej niż 8 zł.

Za minimum egzystencji uznaje się dzisiaj dochód w wysokości 595 zł na osobę samotną i 1606 zł na rodzinę złożoną z dwojga dorosłych i dwojga dzieci.

W 2019 r. w Polsce żyło prawie 2,5 miliona osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. W aż czterech na każde pięć rodzin objętych w ubiegłym roku pomocą Szlachetnej Paczki żyły osoby chore lub niepełnosprawne (rok wcześniej było ich “tylko” 60%). Co trzecia z nich nie radziła sobie z pokryciem wszystkich niezbędnych kosztów leczenia. W co piątej wydatki na leki przekraczały 500 zł miesięcznie.

Liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie – w 2018 roku to 417 tys. Programem ochrony przed niedożywieniem objętych jest 700 tys. dzieci między 6 a 18 rokiem życia.

Siedem na dziesięć polskich nastolatków doświadcza przemocy - najczęściej ze strony
rówieśników (57%), ale niewiele rzadziej od swoich najbliższych (41%). Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni wcale. Co szósty nastolatek się samookalecza.


Tylko w ubiegłym roku w wypadkach samochodowych zginęły na polskich drogach 2862 osoby, utonęło 545 osób. Straż pożarna interweniowała przy blisko 150 tys. pożarach, co oznacza, że musiała ratować życie i mienie ludzi średnio co 4 minuty. Ponad 11 tys. Polaków podjęło próbę samobójczą. W 5 182 przypadkach zakończoną zgonem.

Nagłe, niemożliwe do przewidzenia zdarzenie losowe to dopiero początek problemów. Szczególnie w sytuacji, gdzie blisko połowa gospodarstw domowych w Polsce (45%) nie ma żadnych oszczędności.

Źródło: www.szlachetnapaczka.pl/

Pt., 29 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek