Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. W 180 krajach ruszyła specjalna kampania

„16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. W 180 krajach ruszyła specjalna kampania fotolia.pl

W poniedziałek 25 listopada rozpoczęła się 28. edycja kampanii „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”. W tym roku kluczowym zagadnieniem wokół którego będzie prowadzona kampania będzie „Koniec z przemocą ze względu na płeć w świecie pracy”. W akcję zaangażowało się 180 krajów.

 Termin kampanii nie jest przypadkowy – przypada bowiem na czas pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Zamierzeniem organizatorów kampanii jest, by właśnie w tym czasie podkreślić, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka. 

Jako główne przejawy przemocy ze względu na płeć w środowisku pracy wymieniane są: dyskryminacja i molestowanie seksualne w miejscu pracy, z którymi ściśle powiązana jest także przemoc ze strony bliskiej osoby (w rodzinie) oraz przemoc i dyskryminacja, do których dochodzi w szkołach i uczelniach, ponieważ ich konsekwencje mają poważne negatywne skutki dla kobiet także w pracy.

Kampania „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć” to wspólne działania ponad 2000 instytucji, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych. Wszystkie te podmioty mają na celu zwrócenie uwagi i wyeliminowanie wszelkich form przemocy nie względu na płeć, które w szczególności dotykają dziewcząt i kobiet.

W Polsce kampanię koordynuje fundacja Autonomia. Działaniami, na które położony jest nacisk są możliwości zapobiegania a także przeciwdziałania przemocy seksualnej w miejscach pracy i nauki. Kampania skierowana jest zarówno do poszkodowanych i świadków, jak też osób, które mogą dopuścić się przemocy.  

Polskim miastem, które zaangażowało się w kampanię jest Kraków. W czasie jej trwania na krakowskich uczelniach, w przestrzeniach miasta i w siedzibie fundacji Autonomia odbędzie się szereg inicjatyw, takich jak między innymi: warsztaty „consentowe”, spotkania na temat molestowania seksualnego – reagowania i zgłaszania przygotowane z myślą osobach studiujących i pracujących na uczelniach, projekcje filmowe i dyskusje, szkolenie antydyskryminacyjne.  Przestrzenią do promowania praw człowieka i ich ochrony będzie Tramwaj Praw Człowieka – przedsięwzięcie organizowane przez krakowską Radę ds. Równego Traktowania, które odbędzie się 10 grudnia. Oprócz Rady ds. Równego Traktowania, w kampanię zaangażowani są także: Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pełnomocniczka Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów, Pełnomocniczka Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN ds. Równego Traktowania, Rektorska Komisja ds. Równego Traktowania UP oraz organizacje studenckie.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie: http://kampania16dni.pl/ 

Pt., 29 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn