Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mija 30 lat od przyjęcia Konwencji o prawach dziecka. UNICEF podsumował działania podczas konferencji

Mija 30 lat od przyjęcia Konwencji o prawach dziecka. UNICEF podsumował działania podczas konferencji .

Każde dziecko powinno mieć prawo do szczęśliwego dzieciństwa i równych szans na start w życie. Takie warunki powinny być mu zagwarantowane bez względu na status społeczno-ekonomiczny. To właśnie rolą i obowiązkiem dorosłych jest zadbanie o to, by prawa dzieci były przestrzegane. W 2019 roku przypada 30 rocznica przyjęcia Konwencji  o prawach dziecka przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji w Warszawie odbyła się konferencja organizowana przez UNICEF, którego jednym z najważniejszych celów jest promowanie i monitorowanie przestrzegania praw dzieci w kraju i za granicą.

Konwencja o prawach dziecka Organizacji Narodów Zjednoczonych to ważna umowa między państwami, które wspólnie zobowiązały się chronić prawa dzieci. Konwencja wyjaśnia, kim są dzieci, jakie prawa i jakie obowiązki mają wobec nich rządzący. Wkład Polski w propagowanie praw dziecka był i jest bardzo znaczący. To właśnie nasz kraj jako pierwszy przedłożył na arenie międzynarodowej projekt Konwencji o prawach dziecka. Czy prawa dziecka są odpowiednio respektowane? Co powoduje, że dzieci czują się szczęśliwe? I jak na tę kwestię zapatrują się rodzice, nauczyciele i same dzieci? Między innymi na te pytania starano się odpowiedzieć podczas konferencji.

W wystąpieniu otwierającym konferencję, dyrektor generalny UNICEF Polska Marek Krupiński zaznaczał, że podpisanie Konwencji o prawach dziecka było wydarzeniem swoją wagą porównywalnym do uchwalenia Konstytucji. Zawiera ona bowiem pełen katalog praw dziecka. Dyrektor UNICEF zwrócił też uwagę na apolityczność organizacji. „Apolityczność pozwala nam być po obu stronach konfliktu, a jesteśmy w wielu miejscach na świecie ogarniętych konfliktem” – mówił. W swoim przemówieniu podziękował też wszystkim pracownikom UNICEF-u za codzienną pracę i zaangażowanie. Również dyrektor generalna UNICEF Henrietta Fore w przesłanym nagraniu wideo opowiedziała o misji UNICEF-u i prawie dzieci do godnego dzieciństwa.

W działalność UNICEF-u aktywnie włączają się też Ambasadorzy Dobrej Woli. Podczas konferencji o swoich doświadczeniach na tym polu opowiedzieli Artur Żmijewski i Łukasz Nowicki. „Jak patrzy się na ludzi, którzy żyją w Afryce, w Azji, na Bliskim Wchodzie, w warunkach, o których my nie chcielibyśmy nawet pomyśleć, to musi się rodzić jakiś bunt i sprzeciw” – mówił Artur Żmijewski, który opowiedział jak wyglądał jego udział w misji UNICEF-u w Malii. „To kwestia skali i punktu odniesienia. Jeśli potraktujemy te sprawy osobiście, to zrozumiemy, że ten problem może dotyczyć również nas. Szczególnie jak obserwuje się świat nie tylko w kontekście dzieci, ale też dorosłych” – mówił. Z kolei Łukasz Nowicki opowiedział o misji, podczas której miał okazję odwiedzić Niger. „To, co robi UNICEF to nie tylko pomaganie, ale też w dużej mierze edukacja. Tam jest tak źle, że w zasadzie trudno się do tego ustosunkować” – mówił aktor. „To wszystko wygląda tak, że nie mielibyście ochoty tam nawet wejść. A w takich warunkach leczeni są ludzie” – dodał. Ambasadorzy Dobrej Woli UNICEF podzielili się też swoimi spostrzeżeniami na to, jaki sens misji. „Często nie uświadamiamy sobie, jak wiele dla tych ludzi może znaczyć kilogram cukru, soli czy mąki – bo to są podstawowe prezenty, jakie wozimy do rodzin potrzebujących. Jakieś środki czystości, jakieś naczynia. Oni są naprawdę ogromnie uradowani z tego, że mogą dostać takie rzeczy, dlatego że to są rzeczy, których im brakuje na co dzień. Wtedy kilogram mąki jest na wagę złota” – mówił Artur Żmijewski.

O praktycznej implementacji praw dziecka podczas konferencji mówiła Ewa Falkowska, dyrektor ds. advocacy UNICEF Polska. „Dzieciństwo to najważniejszy etap rozwoju człowieka. To właśnie ten moment ma kluczowy wpływ na to, kim będziemy w przyszłości i co uda nam się osiągnąć” – mówiła. Zwróciła też uwagę na to, jak ważne jest pozytywne nastawienie rządu danego kraju, by móc w pełni respektować prawa dzieci. „Bez dobrej woli rządu ciężko przekłuć dokument w praktykę” – dodała. Wystąpienie Ewy Falkowskiej dało początek do szerszej dyskusji na temat wyzwań w tworzeniu przestrzeni przyjaznej dzieciom na przykładzie projektu jakim jest Miasto Przyjazne Dzieciom. W panelu dyskusyjnym udział wzięli przede wszystkim samorządowcy, którzy dzielili się doświadczeniami i przykładami dobrych praktyk realizacji polityki dla dzieci i młodzieży w swoich miejscowościach.

Kolejny panel był okazją do niezwykle ważnej dyskusji na temat mediów w kontekście praw dziecka. Do udziału w nim zaproszono dziennikarki, prezenterki i przedstawicielki świata reklamy. Dyskusja rozpoczęła się od nieco gorzkiej refleksji nad ofertą polskich mediów względem dzieci. Wspólnie zastanawiano się też, co można zrobić, by dzieci bezpiecznie, aktywnie i w pełni swoich praw mogły być konsumentami mediów.

Ostatni panel dotyczył roli biznesu w przestrzeganiu praw dziecka i kreowaniu przestrzeni przyjaznej dzieciom. Udział w panelu wzięli przedstawiciele firm, które aktywnie współpracują i wspierają UNICEF w jego inicjatywach na rzecz praw dzieci.

Konferencja była też doskonałą szansą do rozmów i wymiany spostrzeżeń odnośnie praw dzieci. Uczestnicy niejednokrotnie podkreślali ogromną rolę samorządów w tworzeniu miejsc przyznanych dzieciom. Kluczowym zagadnieniem była dobra wola poszczególnych osób, bowiem to właśnie od niej rozpoczyna się proces często niełatwej ale bardzo potrzebnej pomocy.

Pt., 22 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska