Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ilu seniorów mamy w Polsce

Ilu seniorów mamy w Polsce fotolia.pl

W czwartek, 14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora, z tej okazji Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej spotkała się z osobami starszymi.

Zgodnie z danymi resortu obecnie w Polsce mamy aż 9 milionów osób, które mają więcej niż 60 lat.  Według prognoz do 2050 r. liczba ta ma wzrosnąć do 13,7 miliona a osoby starsze będą stanowić ponad 40 % ogółu ludności. Wydłużenie średniego czasu trwania życia a tym samym zwiększenie liczby seniorów niesie jednak za sobą pewne ryzyka.

Programy tj. „Senior+” i „opieka 75+” mają pomóc w walce z tymi problemami i sprawić, aby seniorzy jak najdłużej pozostali aktywni.

Placówki „Senior+” powstają głównie w małych miejscowościach, gdzie oferta zajęć aktywizujących dla osób starszych nie jest taka bogata. Aż 69 % domów i klubów „Senior+” powstałych w 2018 r. zostało uruchomionych w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, a 19 proc. placówek, w miejscowościach poniżej 1 tys. mieszkańców.

W interesie nas wszystkich jest to, by osoby starsze, szczególnie samotne, z mniejszych miejscowości, nie czuły się zapomniane i dyskryminowane. Mądrość i doświadczenie życiowe, jakimi dysponują, to wartości absolutnie nie do przecenienia. 

Źródło: MRPiPS

Pt., 15 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek