Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gdynia odznaczona jako samorząd przyjazny seniorom

Gdynia odznaczona jako samorząd przyjazny seniorom fotolia.pl

30 października br. wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Michał Guć odebrał nagrodę dla Gdyni za realizację polityki senioralnej. Konkurs był organizowany przez marszałka województwa, Mieczysława Struka. Gdynia to pierwsze w Polsce miasto, któremu Światowa Organizacja Zdrowia nadała tytuł „Miasta Przyjaznego Starzeniu”.

„Pomorskie dla Seniora” to konkurs Marszałka Województwa Pomorskiego, w którym wyróżniani są seniorzy, samorządy, ale także osoby podejmujące szczególnie wartościowe i skuteczne inicjatywy na rzecz seniorów. Doceniane jest  upowszechnianie i promowanie w Pomorskiem działalności seniorów oraz polityki senioralnej. Zgłoszeń dokonują osoby prywatne, organizacje, instytucje. Nagrodę wręczyła Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Gdynia jest świetnym przykładem samorządu wytaczającego kierunki polityki senioralnej, realizuje wiele pionierskich projektów, jak dialog międzypokoleniowy, aktywizacja seniorów na szeroką skalę, opieka nad seniorami, działania partycypacyjne. I za to właśnie jest ta nagroda – mówiła.  Żyjemy coraz dłużej. To zjawisko pozytywne, ale niesie wiele wyzwań dotyczących np. zdrowia, z czym nie zawsze umiemy sobie poradzić. Gdynia wychodzi wyzwaniom naprzeciw - i robi to przykładnie – dodała w swoim przemówieniu przytoczonym przez portal miasta Gdynia.

Kandydaturę Gdyni zgłosił Tadeusz Kościelniak, przewodniczący rejonowego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Podczas uroczystości wręczenia wyróżnienia, która odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym, laudację wygłosiła Barbara Bałka, pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej. Szczególną uwagę miasto przykłada do potrzeb seniorów wymagających opieki. Zachowuje przy tym wysoki standard usług z zachowaniem technologii informacyjnych, czego przykładami są wdrożone platformy komunikacyjne i edukacyjne wypracowane w ramach projektu MEMO oraz teleopieki. Słuchając głosu seniorów miasto wprowadza rozwiązania skuteczne i odpowiadające na realne potrzeby. Priorytetem miasta jest pielęgnowanie więzi międzypokoleniowej, zainicjowano w 2017 roku proces gdyńskiego dialogu międzypokoleniowego prowadzący do stworzenia strategii działań samorządu mającej cechy uniwersalności dostosowanej do wszystkich pokoleń mieszkańców – mówiła.

W 2004 roku decyzją prezydenta miasta, w Gdyni powołano pierwszą w kraju Radę ds. Seniorów. Opracowano także podstawy gdyńskiej polityki senioralnej. Z oferty sześciu miejskich klubów seniora i ponad 20 wspieranych przez miasto, a także zajęć na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, korzysta ponad 13 tysięcy gdynian w wieku 60+. W lipcu władze miasta ogłosiły, że w zabytkowym budynku najstarszej gdyńskiej szkoły, ul. 10 lutego 26, powstanie Centrum Nowoczesnego Seniora: miejsce spotkań, integracji, zdobywania wiedzy i realizacji pasji, z którego korzystać będą seniorzy z całej Gdyni.

Pt., 1 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn