Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przesłanki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego

Przesłanki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego fotolia.pl

Świadczenie pielęgnacyjne nie jest przyznawane za samą opiekę nad niepełnosprawnym, lecz za faktyczny brak możliwości podjęcia zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania tej opieki lub za rezygnację z zatrudnienia w celu jej sprawowania- tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, sygn. III SA/Gd 476/19.

W niniejszej sprawie decyzją burmistrz miasta odmówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką. Decyzją strona zaskarżyła kolejno do Samorządowego Kolegium Odwoławczego a następnie do sądu.

Sąd uznał skargę za zasadną i wskazał, że warunkiem przyznania wnioskowanego świadczenia jest powstanie niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia, co wynika wprost z treści art. 17 ust. 1b. Trybunał Konstytucyjny w punkcie drugim sentencji wyroku z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodny z art. 32 ust. 1  Konstytucji.

Skoro w wyroku Trybunału została stwierdzona niezgodność we wskazanym zakresie przepisu ustawy z Konstytucją, to sąd administracyjny nie może tej okoliczności nie brać pod uwagę lub ją pomijać.

Skutkiem tego wyroku jest zmiana zakresu zastosowania przepisu  art. 17 ust. 1b ustawy w zakresie treści w nim ujętej, będącego przepisem szczególnym w odniesieniu do art. 17 ust. 1  tej ustawy, który określa ogólne przesłanki prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Zakresowe wyeliminowanie ograniczeń o charakterze podmiotowym (wieku powstania niepełnosprawności podopiecznych) nie powoduje dysfunkcjonalności ustawy.

Zatem zgodnie z powyższym skarżącej należało przyznać zasiłek pielęgnacyjny  w związku z opieką nad chorą matką.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 września 2019 r., sygn. III SA/Gd 476/19.

Źródło: CBOSA

Sob., 2 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek