Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt „Pomagamy – działamy” w Gostyniu: mieszkańcy powiatu na tropie złota

Projekt „Pomagamy – działamy” w Gostyniu: mieszkańcy powiatu na tropie złota fot. PCPR w Gostyniu

Aż stu mieszkańców powiatu gostyńskiego wzięło udział w wyjątkowej wyprawie do kopalni w Złotym Stoku, przy okazji zwiedzając też inne miejsca. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Pomagamy – działamy - program aktywizacji osób z niepełnosprawnością w powiecie gostyńskim oraz pleszewskim”.

Kilkudniowa wycieczka, w której mieli okazję wziąć udział Gostynianie, obfitowała w atrakcje. Wypłukiwanie złota było tylko jedną z nich. Uczestnicy odwiedzili też Średniowieczny Park Techniki zlokalizowany przy kopalni złota w Nowym Stoku. Na miejscu zaprezentowano wszystkie rodzaje średniowiecznych urządzeń technicznych. Na szlaku wycieczki znalazł się także Labirynt Strachu oraz Chata Kata, gdzie można zapoznać się z metodami średniowiecznych tortur. Cały park ma postać średniowiecznej osady górniczej pokazującej miniony świat, w którym racjonalne myśli były herezjami, a uczeni czarnoksiężnikami.

Na tym nie koniec spotkań z historią, gdyż uczestnicy wycieczki zwiedzili również skansen „Szlak ginących zawodów” w Kudowie-Zdroju. Oprócz przeglądu zawodów, których na próżno szukać w dzisiejszych czasach, uczestnicy wzięli udział w warsztatach garncarstwa, odwiedzili dom chleba i stary wiatrak, a także sprawdzili, w jaki sposób kowal wykuwa podkowę. Obejrzano też słynną Kaplicę Czaszek. Kolejnego dnia podziwiano Kłodzko słynące z twierdzy i świątynię w Wambierzycach. Gostynianie odwiedzili też Polanicę-Zdrój.

Wyjazd terapeutyczno-aktywizujący był doskonałą okazją do zwiedzenia nowych miejsc i wspólnego spędzenia czasu. Celem projektu „Pomagamy - działamy – program aktywizacji osób z niepełnosprawnością w powiecie gostyńskim oraz pleszewskim”, realizowanego przez Stowarzyszenie „DZIECKO” we współpracy z PCPR w Gostyniu, jest dostrzeżenie i upowszechnienie potrzeby przyjścia z pomocą szczególnej grupie ludzi - osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskim oraz pracownikom wspierającym te osoby. Projekt zakłada prowadzenie ponadpowiatowego systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. System uruchomiony w ramach projektu stanowi ważne uzupełnienie i znaczące poszerzenie działań dla osób z zaburzeniami psychicznymi, realizowanych w powiecie gostyńskim i pleszewskim oraz kilku sąsiednich powiatach. Realizacja projektu jest istotna ze względu na potrzebę uzupełnienia i poszerzenia aktualnie funkcjonujących, zwłaszcza instytucjonalnych form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi o działania środowiskowe oraz ze względu na potrzebę integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami obecnie zagrożonych marginalizacją lub już zmarginalizowanych.

Program „Pomagamy – działamy” został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Od zależności ku samodzielności”.

Pt., 25 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn