Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponad 75% ofiar wśród pieszych to seniorzy - ruszyła kampania "Obudź się! Uwaga=życie"

Ponad 75% ofiar wśród pieszych to seniorzy - ruszyła kampania fotolia.pl

Ubiegłoroczne statystyki, opublikowane przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, pokazały, że osoby po 60. roku życia to grupa najbardziej narażona na ryzyko wypadku. Uważność na drodze to jeden z fundamentalnych czynników, mających wpływ na bezpieczeństwo, toteż z inicjatywy ZDM powstała kampania społeczna „Obudź się! Uwaga=życie” mająca na celu poprawę bezpieczeństwa seniorów na warszawskich drogach.

Jak wynika z przeprowadzonego przez Zarząd Dróg Miejskich w 2018 roku audytu bezpieczeństwa, wśród najczęściej występujących przyczyn wypadków drogowych z udziałem pieszych ‑ seniorów na warszawskich drogach – należy wymienić nieudzielenie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych (60,3 proc.) i nieprawidłowe cofanie pojazdów (16,8 proc.). Seniorzy najczęściej przyczyniają się do wypadków przekraczając jezdnię w miejscu niedozwolonym (14 proc.). Najwięcej wypadków w udziałem osób starszych w 2018 r. wydarzyło się w kwietniu, maju i październiku.

- Najnowsza statystyka wypadków z udziałem pieszych za 2019 rok, przygotowana przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu jest również alarmująca. Liczba śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych zwiększyła się w porównaniu do ubiegłego roku. Wypadki z pieszymi na stołecznych drogach to ponad połowa ogólnej liczby wypadków w 2019 roku – mówi Michał Domaradzki, Dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu.

Chodzenie utartymi ścieżkami, przechodzenie na czerwonym świetle, czy nieustąpienie pierwszeństwa - lista przewinień zarówno pieszych, jak i kierowców jest długa. Jedno jest pewne: wszystkie te drobne wykroczenia i złe nawyki stwarzają ryzyko utraty życia.

Przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa, doświetlanie przejść dla pieszych, budowanie sygnalizacji świetlnych, czy naprawa dróg – to wszystko działania niezbędne dla poprawy bezpieczeństwa. Fundamentalną jest jednak zmiana świadomości i postaw. To dzięki wrażliwości, uwadze i odpowiedzialności użytkowników drogi, infrastruktura miejska w pełni zyskuje na wartości i zaczyna pełnić pożądaną funkcję – mówi Łukasz Puchalski, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. – To bardzo ważna dla nas kampania. Ubiegłoroczne statystyki ukazały ponurą rzeczywistość. W 2018 roku na stołecznych drogach aż 75 proc. ofiar śmiertelnych wśród pieszych stanowili seniorzy. O bezpieczeństwie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, kiedy będzie istniała świadomość zagrożeń.

W kampanii wykorzystane zostaną narzędzia komunikacyjne, mające na celu dotarcie do kierowców i seniorów. Kampania, to nie tylko działania medialne i spoty, to także długofalowe działania. To spotkania na Uniwersytetach III wieku i w klubach seniora, za pośrednictwem miejsc, w których seniorzy bywają najczęściej. Dużą rolę stanowi także Kościół - za pośrednictwem warszawskich parafii ZDM będzie informować seniorów o zagrożeniach na drodze.

Działania w ramach kampanii przewidziane są do końca marca 2020 roku.

Źródło: zdm.waw.pl

Pt., 25 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa