Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dzieci do 7 roku życia w placówkach - odpowiedź na pytanie

Dzieci do 7 roku życia w placówkach - odpowiedź na pytanie fotolia.pl

Pytanie: W jaki sposób należy zapewnić zastępczą pieczę zastępczą dzieciom do 7 roku życia, które w dniu wejścia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w art. 229 ust. 1-3 i 7 ustawy?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 231 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w art. 229 ust. 1-3 i 7, w okresie 4 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy mogą być umieszczane dzieci powyżej 7 roku życia. Przepisy art. 95 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z art. 95 ust. 2 ustawy umieszczenie dziecka poniżej 10 roku życia w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego jest możliwe w wyjątkowych przypadkach, szczególnie gdy przemawia za tym stan jego zdrowia lub dotyczy to rodzeństwa. Odpowiednie stosowanie omawianego przepisu do sytuacji określonej w art. 231 oznacza, że z dniem wejścia w życie ustawy w placówka, o których mowa w art. 229 ust. 1-3 i 7, w okresie 4 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy mogą być umieszczane dzieci do 7 roku życia w wyjątkowych przypadkach, szczególnie gdy przemawia za tym stan jego zdrowia lub dotyczy to rodzeństwa.

Należy przyjąć, że jeżeli ustawodawca dopuszcza, w niektórych sytuacjach umieszczanie w w/w placówkach dzieci do 7 roku życia to tym bardziej dopuszcza przebywanie w tej placówce dzieci, które zostały w niej umieszczone przed dniem wejścia w życie ustawy pod warunkiem, że w stosunku do tych dzieci mamy do czynienia, ze szczególnym przypadkiem określonym w art. 95 ust. 2.

Ponadto warto wskazać, że art. 95 ust. 2 zawiera otwarty katalog przypadków, w których jest istnieje możliwość umieszczenia dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego. Stan zdrowie dziecka oraz nierozdzielanie rodzeństwa stanowi tylko przykładowe okoliczności wprost określone przez ustawodawcę.

Niedz., 16 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel