Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wchodzą w życie przepisy dotyczące tzw. 500 plus dla osób niepełnosprawnych

Wchodzą w życie przepisy dotyczące tzw. 500 plus dla osób niepełnosprawnych fotolia.pl

1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął rozpatrywać wnioski o udzielenie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Według danych przekazanych przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożenę Borys-Szopę, ze świadczeń będzie mogło skorzystać blisko 850 tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Koszt świadczenia to 4,5 mld w skali roku.

Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że świadczenie przysługuje od miesiąca złożenia wniosku – dzień nie ma w tym przypadku znaczenia.

O przyznanie świadczenia mogą ubiegać się osoby, które skończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Jednocześnie suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie może przekraczać 1600 zł. By skorzystać z nowej formy tzw. 500 plus należy złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które takiego orzeczenia nie posiadają, powinny dołączyć do wniosku zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, a także dokumentację medyczną istotną z punktu widzenia stanu zdrowia. Do wniosku może też zostać dołączone orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wnioski o nowe świadczenie można składać do ZUS już od 1 września. Dotąd złożyło je ponad 135 tysięcy osób.  

Wt., 1 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn