Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawa kobiet z niepełnosprawnościami to prawa człowieka!

Prawa kobiet z niepełnosprawnościami to prawa człowieka! fotolia.pl

21 września br. odbędzie się I Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami - pierwsze takie wydarzenie w Polsce.

Kobiety z niepełnosprawnościami i ich sojuszniczki oraz sojusznicy spotkają się, by porozmawiać o prawach i potrzebach kobiet z niepełnosprawnościami, zawiązać grupę wzajemnego wsparcia i aktywizmu oraz zastanowić się nad działaniami, zmierzającymi do wprowadzenia w życie zaleceń Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami, w szczególności w zakresie praw kobiet z niepełnosprawnościami.

W październiku zeszłego roku Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami w przełomowych rekomendacjach dla Polski jasno wykazał, że dziewczyny i kobiety z niepełnosprawnościami należą do jednej z najbardziej marginalizowanych i dyskryminowanych grup społecznych. W związku z tym rząd polski powinien w trybie pilnym podjąć skuteczne kroki, by ich prawa zaczęły być respektowane.

Niestety, mimo iż upłynął rok, na podstawie danych, obserwacji oraz doświadczeń zaistniało poczucie, że rekomendacje w kwestii wspierania kobiet z niepełnosprawnościami w Polsce nie zostały potraktowane poważnie. Dlatego zorganizowano I Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się w godz. 10-14.30 w sobotę, 21 września, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.

Aby zgłosić się na wydarzenie należy wypełnić formularz (dostępny tutaj)

Prawa kobiet = prawa człowieka

Koordynatorkami wydarzenia jest nieformalna grupa „Artykuł 6” założona i prowadzona przez aktywistki, działaczki, naukowczynie, artystki i liderki, którym zależy na wzmacnianiu oraz włączaniu w życie społeczne kobiet o różnym stopniu sprawności. Nazwa nawiązuje do artykułu 6. Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami, który wprost mówi o zakazie dyskryminacji i zapewnieniu równego dostępu do wszelkich usług dla dziewczyn i kobiet z ograniczeniami sprawności. Prawa kobiet z niepełnosprawnościami to prawa człowieka!

Program Zjazdu i najświeższe informacje są dostępne na stronie wydarzenia na Facebooku.

Źródło: niepelnosprawni.pl

Pt., 13 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa