Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Liczą się ludzie! - ekonomia społeczna z myślą o osobach zagrożonych wykluczeniem

Liczą się ludzie! - ekonomia społeczna z myślą o osobach zagrożonych wykluczeniem fotolia.pl

Z myślą o osobach zagrożonych wykluczeniem społecznym powstało już ponad tysiąc przedsiębiorstw społecznych. Miejsca pracy dają im bilet do nowego życia.

Jak podaje Piotr Stobniak, prezes spółdzielni socjalnej Negocjator – Samotna matka z dzieckiem, chory na cukrzycę, inwalida wojenny – to część zespołu, który zatrudnia spółdzielnia socjalna „Negocjator” z woj. warmińsko-mazurskiego. Każdy z pracowników, potrzebował pracodawcy, który zrozumiałby jego indywidualne potrzeby i ograniczenia. – Stworzyliśmy miejsce pracy dostosowane do człowieka, który potrzebuje czasem skorzystać ze zwolnienia chorobowego, skorzystać z dłuższej przerwy w pracy lub mieć elastyczne godziny pracy, aby odwieźć i zabrać dziecko ze szkoły. Spółdzielnia powstała w odpowiedzi na niszę na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Stworzyła wyjątkowe miejsce: Pijalnię Ziół, która oferuje autorską markę Mazurskie Słoiki, czyli lokalne produkty np. syrop z kwiatów sosny, syrop z kwiatów bzu czarnego, syrop pokrzywowy, syrop lipowo-rokitnikowy, syrop mniszków. Wytwarza również płatki dzikiej róży w syropie.

Sprzedaż produktów prowadzona jest w punkcie, ale także  online, a pijalnia mieści się w Parku Etnograficznym w Olsztynku.

Spółdzielnie socjalne, nie są jedynymi podmiotami ekonomii społecznej. Są to także m.in. spółdzielnie inwalidów i niewidomych, zakłady pracy chronionej, jednostki reintegracyjne - takie, których głównym działaniem jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Przedsiębiorstwa społeczne to coraz więcej nowych branż: produkcja mebli, usługi turystyczne, gastronomia i inne.

Liderami są województwa: podkarpackie, wielkopolskie i śląskie.

Zainteresowanie tą formą działalności jest duże. Dlatego liczba spółdzielni rośnie tak szybko. W lipcu 2018 r. działało ok. 726 takich podmiotów, rok później było ich już ponad 1100, najwięcej w województwie podkarpackim – 150, wielkopolskim – 122, śląskim – 117, lubuskim – 83, podlaskim – 81, warmińsko-mazurskim – 80.

Następnie jest: dolnośląskie – 67, małopolskie – 64, mazowieckie – 62, kujawsko-pomorskie – 54, łódzkie – 50, pomorskie – 44, lubelskie i opolskie  – po 37, zachodniopomorskie – 32 oraz świętokrzyskie – 22.

Źródło: MRPiPS

Pt., 13 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska