Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie otrzymają wsparcie. Sopocki MOPS rusza z nowym programem

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie otrzymają wsparcie. Sopocki MOPS rusza z nowym programem fotolia.pl

Od września w Sopocie ruszają dzienne miejsca opieki wytchnieniowej, indywidualne wsparcie psychologiczne oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze w zakresie rehabilitacji dzieci do 16. roku życia w miejscu zamieszkania. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie zdołał uruchomić powyższe projekty dzięki dofinansowaniu ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Sprawowanie opieki nad osobami z niepełnosprawnościami to bardzo ciężka praca zasługująca na podziw ale też możliwe największe wsparcie. Właśnie dlatego w Sopocie opiekunowie mogą znaleźć chwilę wytchnienia i czas na załatwienie swoich spraw dzięki specjalnemu programowi wsparcia. Miejsca dziennej opieki wytchnieniowej znajdują się w Środowiskowym Domu Samopomocy - Ośrodku Adaptacyjnym MOPS Sopot. Z pomocy można skorzystać od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 16:00. Z oferty mogą skorzystać osoby, które bezpośrednio sprawują opiekę nad dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami dorosłymi, a także osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności, np. z demencją bądź poruszającymi się na wózku.

W czasie pobytu w miejscu opieki wytchnieniowej, podopiecznym zapewnione będzie odpowiednie wyżywienie i terapia zajęciowa, a czas spędzą razem z wykwalifikowanym personelem.

Poza doraźnym wsparciem innych osób, niezwykle ważne jest również wsparcie emocjonalne. W tym uruchomiono również pomoc psychologa w miejscu zamieszkania dla opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę. Aby móc skorzystać z tego typu pomocy, należy okazać orzeczenie o znacznym stopień niepełnosprawności, w przypadku dzieci do 16 r. ż. orzeczenie o niepełnosprawności osoby, którą się opiekuje. Warto nadmienić, że specjalny numer telefonu, pod którym dyżuruje psycholog, został uruchomiony przez sopocki MOPS już w ubiegłym roku. Opiekunowie mogą poruszyć ze specjalistą ważne dla siebie tematy w każdą środę w godzinach: 10:00 – 13:00 pod numerem telefonu: 58 341-83-18.

- Jest to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez osoby opiekujące się swoimi bliskimi. Wieloletnia opieka nad osobą wymagającą stałego wsparcia jest dużym obciążeniem psychicznym. Opiekun często z trudami życia codziennego musi radzić sobie sam. Dlatego wzmocnienie opiekunów rodzinnych w pełnieniu ich trudnej roli jest kluczowym elementem umożliwiającym pozostanie osób niesamodzielnych w ich miejscach zamieszkania, bez konieczności umieszczania w całodobowych placówkach – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Z programu pomocy mogą skorzystać także dzieci do 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Podopieczni mogą wówczas ubiegać się o usługi opiekuńcze w zakresie rehabilitacji fizycznej i usprawnienia zaburzonych funkcji organizmu. Zakres wykonywanych wówczas usług, jest określany indywidualnie, na podstawie zaleceń lekarskich i potrzeb.

Wszystkie te dodatkowe formy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów są bezpłatne i będą realizowane do grudnia 2019 r. Gmina Miasta Sopotu otrzymała na realizację tych projektów dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Szczegółowe informacje o formach wsparcia osób z niepełnosprawnościami, niesamodzielnych oraz ich opiekunów można uzyskać w Dziale Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym MOPS Sopot, ul. Kolejowa 14, tel. 58 551 17 10 wew. 232.

Pt., 6 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn