Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyższe standardy w domach opieki?

Wyższe standardy w domach opieki? fotolia.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia publicznego. Nowelizacja ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo oraz warunki pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki oraz ograniczyć skalę nieprawidłowości i poszerzyć katalog zwalniania z opłat za pobyt w placówkach.

Nowelizacja zakłada m.in., że podmiot, na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia otrzyma karę 40 tys. zł (nie dostanie także pozwolenia na prowadzenie działalności przez kolejne 5 lat od ukarania). To duża zmiana.

Doprecyzowano też przepisy dotyczące dokumentów wymaganych przy wniosku o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie placówki. Wprowadzono także obowiązek posiadania przez placówki dźwigu osobowego. Z kolei, aby pomóc niewielkim placówkom, w których przebywa do 5 osób, złagodzono niektóre standardy (będą one mogły mieć zamontowaną platformę lub krzesełko dla niepełnosprawnych zamiast dźwigu osobowego).

Uzupełniono także dotychczasowe przepisy o dodatkowe wymagania dotyczące zatrudniania personelu opiekuńczego tak, aby opieki nie sprawowały osoby bez podstawowej wiedzy w tym zakresie. Wojewoda będzie mógł kontrolować, czy zatrudnieni pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje.

Poszerzono również katalog sytuacji, w których będzie można zwolnić z obowiązku wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, których rodzice zostali umieszczeni w domu pomocy społecznej, a w przeszłości zachowywali się w stosunku do nich wyjątkowo nagannie. Chodzi o podstawowe poczucie sprawiedliwości.

Źródło: MRPiPS

Pt., 23 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek