Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uznaniowe zwolnienie z opłat za DPS

Uznaniowe zwolnienie z opłat za DPS fotolia.pl

Wydźwięk art. 64a ustawy o pomocy społecznej powoduje, że stosunki rodzinne pomiędzy mieszkańcem domu pomocy społecznej a zobowiązanym do ponoszenia opłaty muszą odgrywać znaczenie dla procesu obejmującego zwolnienia z opłaty. Dla ustawodawcy formułującego przepisy ustawy o pomocy społecznej o stosowaniu ulgi w odpłatności nie liczy się jedynie pokrewieństwo, czy sytuacja materialna osoby wnoszącej o zwolnienie. Wyrok WSA w Krakowie z 13 czerwca 2019 r. III SA/Kr 287/19.

Na gruncie art. 64 pkt 2 ustawy organ powinien kierować się także takimi okolicznościami, które doprowadziły do ograniczenia władzy rodzicielskiej rodzica przebywającego w domu pomocy społecznej, świadcząc o tym że relacje z rodzicem mają tylko i wyłącznie charakter formalny. Należy zważyć, że w świetle art. 64a ustawy pozbawienie władzy rodzicielskiej prowadzi wprost do zwolnienia, stąd inne powody, na które wskazywał w toku postępowania skarżący należało brać pod uwagę przy wydawaniu uznaniowej decyzji w kwestii zwolnienia z opłaty w oparciu o art.64 ustawy.

W ocenie Sądu wobec braku więzi emocjonalnej pomiędzy skarżącym a matką, braku wsparcia tej ostatniej i udziału w procesie wychowawczym, poczucie krzywdy i niesprawiedliwości są tymi szczególnymi okolicznościami, o których mowa w art.64 ustawy.

Źródło: CBOSA

Wt., 30 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel