Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polak za granicą a 500 plus

Polak za granicą a 500 plus fotolia.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedź na nurtujące wielu obywateli mieszkających za granicą pytanie - czy należy im się dodatek 500 plus? Odpowiedź jest tylko jedna - NIE.

Nawet jeżeli mieszkamy za granicą, a zameldowani jesteśmy w Polsce dodatek się nam nie należy, bowiem warunkiem przyznania świadczenia jest zamieszkiwanie w Polsce. Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie sytuacja, w której jeden z rodziców pracuje i mieszka za granica, natomiast drugi wraz z dziećmi mieszka na stałe w Polsce. Jednak i w tym wypadku, rodzic pracujący za granicą nie może pobierać świadczeń w pełnej wysokości na te same dzieci w innym kraju niż Polska.

W przypadku zamieszkiwania całej rodziny na terytorium innego państwa w odniesieniu do wszystkich świadczeń rodzinnych, również świadczenia wychowawczego „500+” ma zastosowanie wyłącznie ustawodawstwo krajowe tego państwa.

Warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do świadczenia z programu „Rodzina 500+” jest posiadanie przez obywateli polskich faktycznego miejsca zamieszkania w trakcie pobierania świadczeń (nie mylić z zameldowaniem) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. 
Jeżeli więc rodzice z dziećmi zamieszkują na terytorium jednego z państw UE, EOG np. Niemiec, Norwegii lub Szwajcarii, przyznanie wszystkich świadczeń rodzinnych powinno odbywać się wyłącznie na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania – tym samym nie przysługują świadczenia z Polski. 

Resort przypomina, że w przypadku podania we wniosku informacji niezgodnych ze stanem faktycznym (np. niewskazanie miejsca zamieszkania poza granicami RP) istnieje możliwość uznania wypłaconych świadczeń za nienależnie pobrane. Nienależnie pobrane świadczenie wychowawcze podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Źródło: MRPiPS

Sob., 6 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek