Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejny apel w sprawie pielęgniarek w DPSach

Kolejny apel w sprawie pielęgniarek w DPSach fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego postuluje zmianę regulacji prawnych w kierunku gwarantującym pensjonariuszom domów opieki społecznej właściwy poziom opieki pielęgniarskiej.

W przyjętym stanowisku starostowie tłumaczą, że status pielęgniarek pracujących w DPSach jest inny niż tych, które zatrudnione są w podmiotach leczniczych. Wynagrodzenie tych pierwszych nie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, przez co nie otrzymały podwyżek przewidzianych w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Pielęgniarki zatrudnione w domach pomocy społecznej nie są również objęte przepisami ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Tymczasem zakres obowiązków i odpowiedzialności pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej jest niejednokrotnie większy niż pielęgniarek zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nierówności płacowe prowadzą do sytuacji, w której wykwalifikowana kadra pielęgniarska rezygnuje z pracy w domach pomocy społecznej, co w praktyce pogarsza sytuację mieszkańców tych domów.

Konwent apeluje o podjęcie pilnych działań gwarantującym pensjonariuszom domów pomocy społecznej właściwy poziom opieki pielęgniarskiej.

Jest to kolejne stanowisko, w którym przedstawiciele samorządów wnoszą o wsparcie dla pielęgniarek w DPS. Ostatnio pisaliśmy o stanowisku przyjętym przez Konwent Powiatów Województwa Małopolskiego.

Pt., 21 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska