Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatek do zasiłku rodzinnego na każde dziecko

Dodatek do zasiłku rodzinnego na każde dziecko fotolia.pl

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu, przysługuje do zasiłku rodzinnego na każde z tych dzieci – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Niniejszy wyrok zapadł w sprawie, w której kobieta wystąpiła do wójta gminy o przyznanie jej dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dziećmi w czasie korzystania przez nią z urlopu wychowawczego. Wyjaśniła, iż podczas jednego porodu urodziła dwoje dzieci. Pracodawca udzielił jej urlopu wychowawczego na dzieci na 2 lata. Wójt przyznał kobiecie zasiłki rodzinne na każde z dzieci oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w wysokości 400 zł miesięcznie, ale tylko na jedno dziecko. Prokurator zaskarżył tę decyzję.

WSA uznał, że skarga zasługuje na uznanie. Zdaniem sądu, jeżeli osoba uprawniona korzysta z urlopu wychowawczego z tytułu opieki nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu i na każde z tych dzieci przysługuje jej zasiłek rodzinny, to do każdego z zasiłków rodzinnych na te dzieci przysługuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Skoro zatem organ przyznał kobiecie zasiłki rodzinne dla dwojga dzieci, to zgodnie z regulacjami ustawy o świadczeniach rodzinnych powinien był przyznać dwa dodatki do zasiłku rodzinnego w okresie korzystania z urlopu wychowawczego - osobno na rzecz każdego z dzieci to jest po 400 zł na każde z nich - łącznie 800 zł miesięcznie.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 maja 2017 r., sygn. IV SA/Po 134/17.

Źródło: CBOSA

Niedz., 9 Czrw. 2019 0 Komentarzy
Patrycja Grebla-Tarasek
Redaktor Patrycja Grebla-Tarasek