Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Separacja dziecka, a zasiłek pielęgnacyjny dla matki

Separacja dziecka, a zasiłek pielęgnacyjny dla matki fotolia.pl

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek posługuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Posiadanie tego orzeczenia przez współmałżonka osoby wymagającej opieki, jest jedynym wyjątkiem określonym przez ustawodawcę, pozwalającym na przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego innej uprawnionej osobie, pomimo, że osoba, która wymaga opieki pozostaje w związku małżeńskim - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, sygn. III SA/Kr 225/19.

Orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym: decyzją Kierownik MOPS, odmówił matce niepełnosprawnego mężczyzny, przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad synem.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji powołał się na art. 17 ust. 1 pkt. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych i stwierdził, że nie jest możliwym przyznanie matce prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na syna, ponieważ legitymuje się on orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jak również pozostaje w związku małżeńskim.  

Na powyższą decyzję matka złożyła dowołanie. Podniosła, iż syn jest niewidomy od urodzenia i to ona pobierała na niego „zasiłek z powodu choroby”. Jest pod jej stałą opieką i to ona się nim zajmuje, ponieważ syn nie żyje z żona- jest z nią w separacji  a w sądzie toczy się sprawa o rozwód. Następnie sprawa trawiła do SKO, które również podtrzymało opinię a w końcu do WSA w Krakowie.

Sąd orzekł, ze skarga nie zasługuje na uwzględnienie i oddalił skargę oraz wskazał, ze przede wszystkim syn skarżącej nie legitymuje się orzeczeniem z art. 17 ust.1 ustawy uprawniającym jego matkę do uzyskania wnioskowanego świadczenia nie posiada on bowiem ani orzeczenia o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współdziałania na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji ani orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Syn skarżącej legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym, a nie znacznym stopniem niepełnosprawności. Ze względu na zarzuty skargi organy prawidłowo wskazały, że z przepisu jednoznacznie wynika, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba, że jej współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Posiadanie tego orzeczenia przez współmałżonka osoby wymagającej opieki, jest jedynym wyjątkiem określonym przez ustawodawcę, pozwalającym na przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego innej uprawnionej osobie, pomimo, że osoba, która wymaga opieki pozostaje w związku małżeńskim. Z akt sprawy wynikało jednak, aby żona syna skarżącej legitymowała się takowym orzeczeniem.

Skarżąca dwukrotnie odwoływała się w skardze do sumienia urzędników, odnosząc się do tych zarzutów Sąd wskazał, że obowiązkiem organów jest działanie na podstawie przepisów prawa a nie według ich uznania.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 maja 2019 r., sygn. III SA/Kr 225/19.

Źródło: CBOSA

Sob., 15 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek