Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wykonywanie zadań koordynatora w okresie przejściowym – odpowiedź na pytanie

Wykonywanie zadań koordynatora w okresie przejściowym – odpowiedź na pytanie fotolia.pl

Pytanie: Jak rozumieć sformułowanie, że organizator rodzinnej pieczy zastępczej wykonuje zadania koordynatora w okresie przejściowym wskazanym w art. 233 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej jeżeli koordynatorem jest osoba fizyczna a organizatorem jednostka organizacyjna?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 233 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, w stosunku do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, posiadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, co najmniej 3-letnie doświadczenie jako rodzina zastępcza, nieobjętych opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej wykonuje organizator rodzinnej pieczy zastępczej. Przepis ten oznacza tyle, że organizator rodzinnej pieczy zastępczej w okresie przejściowym ma względną swobodę w realizacji zadań, które po okresie przejściowym będą wykonywane przez zatrudnionego koordynatora. W tym celu organizator może wskazać pracownika, który będzie faktycznie wykonywał te zadania – ale po pierwszy osoba ta będzie mogła mieć pod sobą więcej niż 15 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, po drugie osoba ta nie będzie musiała spełniać warunków wymaganych od koordynatora.

Organizator będzie mógł również wskazać kilku pracowników dla jednej rodziny przydzielając im różna zadania do realizacji (podział obowiązków przedmiotowy a nie podmiotowy). W przypadku gdy organizatorem pieczy zastępczej będzie PCPR należy przyjąć, że korespondencję zewnętrzną związaną z wykonywaniem zadań koordynatora powinna być podpisywana przez kierownika PCPR-u, ewentualnie osoba kierująca komórką w ramach PCPR powołaną do wykonywania zadań organizatora. W niektórych przypadkach może dojść do dublowania się zadań PCPR, kierownika PCPR oraz zadań, które po okresie przejściowym będzie wykonywał koordynator. Należy jednak pamiętać, że art. 233 ma charakter ogólny i dotyczy również przypadków w których funkcje organizatora wykonuje jednostka inna niż PCPR (inna jednostka organizacyjna powiatu lub podmiot zewnętrzny).

Wt., 4 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel