Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lokale wyborcze nadal nie przygotowane

Lokale wyborcze nadal nie przygotowane fotolia.pl

O podjęcie działań na rzecz wyborców z niepełnosprawnościami Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do pełnomocnika rządu ds. równego traktowania oraz pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnościami. Podczas zeszłorocznych wyborów samorządowych 78% lokali nie spełniała wymogów prawa przewidzianych dla osób z niepełnosprawnościami.

Rzecznik Praw Obywatelskich, który regularnie przed każdymi wyborami wizytuje wybrane lokale, zauważa, że większość z nich nie spełnia tych wymogów (dokładnie – 78 % skontrolowanych lokali). Dlaczego? Bo nie ma kompletnego wyposażenia: albo nie ma podjazdów, albo schody są źle oznaczone (można nie zauważyć stopnia), albo osoba nie może usiąść czy nie ma jak swobodnie się oprzeć i w warunkach poufności oddać głos (nie ma wyższego stolika), albo w miejscach dostosowanych dla osób na wózkach brakuje dodatkowego oświetlenia, albo w końcu szklane drzwi i przegrody nie są oznaczone – więc ktoś, kto ma kłopot ze wzrokiem, może na nie wpaść.

Uchybienia te nie są trudne do usunięcia. Niestety, jak wynika z badań RPO, członkowie komisji wyborczych, które mają obowiązek sprawdzać, czy wymogi prawa są w lokalu spełnione, często nie zauważają problemu lub go bagatelizują. Czasem po prostu nie znają przepisów.

Problemy te są szczególne ważne w świetle wyborów jakie czekają nas w tym roku. Najpierw wybory do Parlamentu Europejskiego, jesienią zaś wybory do Sejmu i Senatu.

Źródło: RPO 

Pt., 10 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek