Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezdomni nie mogą być wypisywani ze szpitali do noclegowni

Bezdomni nie mogą być wypisywani ze szpitali do noclegowni fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz do prezydenta Warszawy w sprawie sytuacji bezdomnych. Osoby bezdomne po leczeniu w szpitalu mogą potrzebować specjalistycznej opieki np. w schronisku świadczącym usługi opiekuńcze, ale skierowanie do niego jest obwarowane skomplikowanymi formalnościami. Przepisy nie przewidują żadnej awaryjnej ścieżki dla osób chorych.

Ustawa o pomocy społecznej nie przewiduje interwencyjnego umieszczenia osoby bezdomnej w schronisku, a następnie dopełnienia formalności. Żeby zamieszkać w takim schronisku, trzeba poddać się wywiadowi środowiskowemu, podpisać kontrakt socjalny i dostać odpowiednią decyzję administracyjną. Tego wszystkiego nie jest w stanie zrobić osoba w kryzysie bezdomności leżąca w szpitalu, a sztuczne przedłużanie je pobytu mija się z celem. Rzecznik podkreśla, że ustawa nie jest dostosowana do istoty bezdomności i powoduje, że często niezbędna pomoc jest ograniczona, bo prawo nie przewiduje sytuacji wyjątkowych.

W ocenie RPO w przypadku wszystkich osób bezdomnych wypisywanych ze szpitali (a także cudzoziemców z nieustalonym statusem pobytowym w Polsce), trzeba sprawdzać, czy mają jak egzystować poza szpitalem. W przypadkach uzasadnionych m.in. stanem zdrowia, prawo powinno dawać możliwość zastosowania szybkiej ścieżki interwencyjnego umieszczenia na okres rekonwalescencji albo do czasu umieszczenia w zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy pielęgnacyjno-opiekuńczym, w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

Brak stosownej regulacji w ustawie o pomocy społecznej skutkuje niejednokrotnie koniecznością długotrwałej i kosztownej hospitalizacji tych osób. Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi to jedyne miejsce w systemie pomocy oferowanej osobom bezdomnym, do którego mogą zostać skierowane osoby wymagające wzmożonego wsparcia po leczeniu, szczególnie szpitalnym.

Źródło: RPO

Pt., 29 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek