Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polski rynek pracy przyjazny dla kobiet

Polski rynek pracy przyjazny dla kobiet fotolia.pl

Polski rynek pracy jest coraz bardziej przyjazny dla kobiet, tak wynika z raportu Women in Work Index 2019 przygotowanego przez ekspertów firmy PwC. W najnowszej edycji raportu Polska zajmuje wysokie 8 miejsce.

Przygotowany przez PwC raport jest analizą sytuacji kobiet na rynku pracy w 33 krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Raport uwzględnia następujące czynniki: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, aktywność zawodowa obu grup, stopa bezrobocia oraz praca w pełnym wymiarze godzin.

W sumie, od 2000 roku Polska awansowała aż o 11 pozycji w raporcie. Autorzy badania podkreślają, że tylko Luksemburg zanotował  w tym czasie większy skok w rankingu, awansując z 23 na 6 miejsce w rankingu. Najwyższe miejsca w rankingu zajmują kolejno Islandia, Szwecja i Nowa Zelandia. Zaś ostatnie miejsca zajmują Grecja, Meksyk i Korea Południowa.

W zestawieniu awansowaliśmy na ósmą pozycję, plasując się w rankingu przed m.in. Finlandią, Belgią, Kanadą czy Szwajcarią. W poprzedniej edycji badania byliśmy „oczko” niżej, a w 2000 roku plasowaliśmy się dopiero na 19 miejscu.

Eksperci PwC podkreślają, że nasz awans to wynik m.in. coraz mniejszej luki płacowej w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn oraz coraz niższej stopie bezrobocia. Dla porównania podają, że w 2000 roku stopa bezrobocia wśród kobiet wynosiła w Polsce 18 proc., żeby w 2017 roku spaść do poziomu 5 proc.

Z raportu można przeczytać również, że w 2017 roku różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn w Polsce wynosiła 5 proc., czyli w porównaniu z poprzednią edycją zmalała o 2 proc. To po Luksemburgu (4 proc.) najlepszy wynik w całym OECD, dla którego średnia wyniosła 15 proc.

Z pełnym raportem można zapoznać się tutaj.

Pt., 8 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek