Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Startuje 4 edycja konkursu "Lider Dostępności"

Startuje 4 edycja konkursu fotolia.pl

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji ogłosiło nabór wniosków do 4 edycji ogólnopolskiego konkursu „Lider Dostępności 2019”. Kolejny raz będzie można przekonać się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nabór trwa do 25 marca. Zwycięzców wspólnego konkursu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich poznamy w maju, podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Walka o dostępność budynków i przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami jest jednym z głównych celów Integracji od początku jej istnienia. Od czterech lat jego realizacji służy również „Lider Dostępności”, którego pomysłodawcą był śp. Piotr Pawłowski. Założyciel i wieloletni prezes Integracji często podkreślał, że ideą konkursu jest „docenienie tych, którzy marzenia o przestrzeni uwzględniającej potrzeby wszystkich użytkowników przekuli w rzeczywistość”.

W 2019 r. Kapituła Konkursu, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz osób zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyzna nagrody w ośmiu kategoriach:

Przestrzeń publiczna
Za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną w Polsce.

Sieć placówek
Nagroda dla firmy lub instytucji, która wyróżnia się kompleksowym dostosowywaniem swoich placówek do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz prowadzeniem spójnej polityki w obszarze dostępności.

Obiekt kulturalny/edukacyjny
Za nowo zrealizowany obiekt o funkcji kulturalnej lub edukacyjnej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Obiekt usługowy
Za nowo zrealizowany obiekt usługowy, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są punkty usługowe oraz handlowe (np. placówki bankowe, pocztowe, sklepy, restauracje); centra handlowe; dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe; obiekty sportowe; służba zdrowia; obiekty administracji publicznej i obiekty biurowe.

Obiekt mieszkalny/hotelowy
za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności.

Obiekt zabytkowy
Za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Architekt/urbanista
Nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

GRAND PRIX
Nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).

Zgłoszenia do konkursu „Lider Dostępności” przyjmowane są do 25 marca 2019 r. Wnioski konkursowe mogą nadsyłać zarówno twórcy, jak i użytkownicy przestrzeni.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin Konkursu są dostępne na stronie: www.integracja.org

Wręczenie nagród nastąpi podczas gali w Pałacu Prezydenckim.

Źródło: integracja.org oraz niepelnosprawni.pl

Pt., 15 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa