Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Plan wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami przyjęty!

Plan wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami przyjęty! fotolia.pl

Ustawa o utworzeniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zapisy nowej ustawy nakładają na ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego obowiązek opracowania rocznego planu działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych na rok 2019.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czwartek ogłosiła jego przyjęcie. Ogłoszenie o planie wsparcia na 2019 rok dostępne jest tutaj.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zasilany będzie z dwóch źródeł – z części składki odprowadzanej od wynagrodzeń na Fundusz Pracy oraz z daniny solidarnościowej, odprowadzanej przez osoby, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln złotych. Wysokość daniny solidarnościowej wyniesie 4 proc. nadwyżki tej kwoty. Po raz pierwszy daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 roku.

Resortowi rodziny zależy m.in. na dostosowaniu mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tworzeniu dedykowanych usług, czy zapewnieniu opiekunom tzw. opieki wytchnieniowej.

Ta ostatnia propozycja znalazła się w pakiecie trzech programów, których wspólnym celem jest zapewnienie odpowiednich usług opiekuńczych (dla opiekunów i osób z niepełnosprawnościami). Programy z tego pakietu mają wpłynąć m.in. na rozszerzenie przez gminy oferty usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych.

Również trzy programy wchodzą w skład pakietu „Mój dom”, którego celem jest zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych osobom z niepełnosprawnościami. Resort opracował program tworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych dla dorosłych osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Kolejny program dotyczy likwidacji barier w budynkach wielorodzinnych – dofinansowana ma być m.in. budowa podjazdów, pochylni, czy zakładanie wind. Trzecim elementem ma być program dopłat do najmu mieszkań oraz dofinansowanie kosztów ich dostosowania (i wyposażenia) do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W przyjętym rocznym planie działania znalazł się jeszcze program osobistego asystenta, który zakłada wprowadzenie usługi ukierunkowanej na umożliwienie osobom niepełnosprawnym prowadzenia niezależnego życia. Finansowane będzie również dostosowanie stron i aplikacji internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych i wsparcie ich w dostępie do usług szybkiego internetu.

Pakiet programów uzupełniają propozycje resortów zdrowia i środowiska. W pierwszym przypadku chodzi o dedykowane specjalne świadczenia medyczne (z zakresu rehabilitacji oraz dostępu do wyrobów medycznych) Narodowego Funduszu Zdrowia. Z kolei Ministerstwo Środowiska chce dostosować parki narodowe do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Warunkiem realizacji każdego z programów będzie nabór wniosków.

W 2019 roku przychody Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oszacowano na 647 mln zł.

Pt., 1 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska