Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Senior+" na plus

fotolia.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało informacje, iż w 2018 roku wydało 80 mln zł na tworzenie i prowadzenie Dziennych Domów i klubów „Senior +”. Ponad 380 gmin z całej Polski wzięło udział w programie „Opieka 75+”.

Rodzina to nie tylko mama i tata to także seniorzy, będący ważna częścią społeczeństwa. Niestety na co dzień osoby starsze zmagają się z wieloma trudnościami, między innymi brakiem zajęcia, możliwościom rozwoju, odpowiedniej opieki. Z myślą o osobach starszych powstał dokument „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność”, który wyznacza najważniejsze kierunki polityki senioralnej w nadchodzących latach oraz porządkuje działania instytucji publicznych w Polsce.

Do końca 2018 roku liczba placówek- domów i klubów „Senior +” ma wzrosnąć do ponad 550, a liczba miejsc do 14 tys. W tym roku na uruchomienie i działalność takich miejsc przeznaczono 80 mln złotych, taka sama kwota zostanie przekazana na ten cel w 2019 r. Ideą programu „Senior +” jest wspieranie i tworzenie dziennych domów i klubów, w których osoby starsze mogą wziąć udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach sportowych, nauczyć się korzystania z komputera i Internetu, uzyskać dostęp do opieki i rehabilitacji czy otrzymać ciepły posiłek.

W latach 2016-2018 z oferty zajęć kulturalnych i edukacyjnych skorzystało blisko 450 tys. osób. W 2019 r. na program na rzecz Aktywizacji Osób Starszych przeznaczone zostanie 40 mln złotych.

Jak wskazuje ministerstwo do 2050 r., jak wskazują prognozy, populacja osób w wieku 60+ wzrośnie w Polsce do 13,7 mln, czyli ponad 40% ogółu ludności. Już pod koniec 2016 r. niemal co czwarty Polak miał 65 lat lub więcej. Z tego punktu widzenie bardzo ważnym są programy obejmujące swym zasięgiem jako grupę docelową seniorów.

Źródło: www.gov.pl

Pt., 4 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek