Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PolSenior 2 – ogólnopolskie badanie w fazie zbierania danych

PolSenior 2 – ogólnopolskie badanie w fazie zbierania danych fotolia.pl

Do 2020 r. w PolSeniorze 2 zostanie przebadana reprezentatywna grupa około 6000 osób w siedmiu równolicznych grupach wiekowych, tj. 60-64 lat, 65-69 lat, 70-74 lat, 75-79 lat, 80-84 lat, 85-89 lat, 90+ lat, wylosowana na podstawie numeru PESEL.

Realizacja badania powinna pozwolić na uzyskanie kompleksowej, interdyscyplinarnej wiedzy na temat populacji osób w wieku 60+ w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem najstarszych seniorów i ułatwić projektowanie zmian w systemie opieki zdrowotnej, w tym prowadzenie działań profilaktycznych. Wyniki – po zestawieniu  z wynikami badania PolSenior 1, przeprowadzonym 10 lat wcześniej – wskażą na główne, korzystne oraz niekorzystne, trendy i zjawiska w zakresie sytuacji zdrowotnej w Polsce.

We wrześniu 2018 r. w ogólnopolskim badaniu PolSenior 2 rozpoczęło się zbieranie danych w terenie. Działania te poprzedził wielomiesięczny okres przygotowań poświęconych na wypracowanie możliwie najlepszej metodologii badania.

Badania terenowe potrwają do końca 2019 r. W 2018 r. planowane było przebadanie łącznie około 2000 osób starszych, z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego i opolskiego. W województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, podkarpackim i lubelskim badania terenowe już trwają. Natomiast w pozostałych województwach przeprowadzone będą w 2019 roku.

Badanie finansowane jest przez Ministerstwo Zdrowia ze środków Narodowego Programu Zdrowia. Realizuje je Gdański Uniwersytet Medyczny.

Źródło: MZ

Pt., 21 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska