Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe obowiązki pracodawców „alimenciarzy”

Nowe obowiązki pracodawców „alimenciarzy” fotolia.pl

Po zaostrzeniu przepisów o odpowiedzialności karnej za uchylanie się od płacenia alimentów, rząd postanowił kontynuować walkę z tym zjawiskiem i wprowadzić nowe rozwiązania służące poprawie ściągalności alimentów.

Zgodnie z projektem, na organizatora robót publicznych nałożony zostanie obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Jednocześnie Minister Pracy Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dokonując podziału środków finansowych z Funduszu Pracy na finansowanie działań aktywizacyjnych bezrobotnych będzie brał w szczególności pod uwagę aktywizację dłużników alimentacyjnych. W sytuacji, gdy wielu dłużników alimentacyjnych wskazuje brak zatrudnienia jako przyczynę niewywiązywania się ze swoich zobowiązań alimentacyjnych, będzie można wykorzystać roboty publiczne jako instrument służący aktywizacji zawodowej tych dłużników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sumy wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych nie podlegają egzekucji. Projekt zakłada umożliwienie organom egzekucyjnym prowadzenie egzekucji z otrzymywanych przez dłużników alimentacyjnych diet z tytułu podróży służbowych w wysokości do 50 proc. tych diet. Pozwoli to na umożliwienie prowadzenia egzekucji przez komorników sądowych z diet dłużników alimentacyjnych, których zatrudnienie wiąże się z odbywaniem podróży służbowych, np. kierowców zawodowych w ruchu międzynarodowym, którzy niejednokrotnie otrzymują minimalne wynagrodzenie za prace a jednocześnie otrzymują bardzo wysokie kwoty, często kilkukrotnie przekraczające bazową kwotę wynagrodzenie na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych.

Przedstawiony projekt pozwala na wprowadzenie kary grzywny wobec nieuczciwych pracodawców, którzy na czarno zatrudniają dłużników alimentacyjnych. Kolejnym rozwiązaniem mającym poprawić ściągalność alimentów jest zwiększenie odpowiedzialności pracodawców za brak realizacji zajęcia wynagrodzenia, jakiego dokonał komornik na cele alimentacyjne. Celem wprowadzenia ww. regulacji jest zniechęcanie pracodawców do nielegalnego zatrudniania dłużników alimentacyjnych, a także wypłacania takim dłużnikom wynagrodzenia w wyższej wysokości niż wynika to z zawartej umowy, bez dokonywania potrąceń na rzecz alimentów.

Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl

Sob., 22 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek