Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt ustawy o dostępności skierowany do zaopiniowania przez środowiska osób z niepełnosprawnościami

Projekt ustawy o dostępności skierowany do zaopiniowania przez środowiska osób z niepełnosprawnościami fotolia.pl

MIiR przygotowało projekt ustawy o dostępności, który skierowany został do wstępnych konsultacji ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami.

Minister Inwestycji i Rozwoju podkreśla, że takiej ustawy w Polsce jeszcze nie było, a projekt przewiduje realizację postulatów długo oczekiwanych przez środowisko osób z niepełnosprawnościami.

Te postulaty to między innymi komunikacja z urzędem w różnych formatach, na przykład za pomocą języka migowego, czy w alfabecie Braille'a, możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osobę z niepełnosprawnością w dostosowanym do jej potrzeb samochodzie oraz sankcje za brak dostępności.

Przed formalnymi konsultacjami Ministerstwo chce przedyskutować projekt ustawy ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami, ponieważ nowe prawo będzie dotyczyć przede wszystkim tej grupy.

Celem projektowanej ustawy jest przyspieszenie procesu poprawy dostępności, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami w sposób możliwie samodzielny i na zasadzie równości z innymi będą mogły korzystać z przestrzeni publicznej, środków transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych.

Zapewnianie dostępności jest procesem, który dzięki koordynacji przez instytucje państwe, przy wsparciu  partnerów społecznych i organizacji pozarządowych doprowadzi do poprawy jakości życia nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale wszystkich obywateli.

Przewidziane w projekcie ustawy rozwiązania wprowadzają podobne podejście do obywatela jak do klienta oczekującego usług państwowych na wysokim poziomie. Poprawa jakości usług publicznych i obsługi w urzędach prowadzi do wzrostu zaufania obywateli do państwa i jego instytucji, co w konsekwencji poprawia jakość życia i redukuje koszty transakcyjne.

Projekt ustawy przewiduje również nowelizacje kilkunastu innych ustaw w celu poprawy stanu dostępności. Nowelizacje są wynikiem przeglądu systemu prawnego w Polsce. Kolejny przegląd powinien nastąpić rok po wejściu w życie projektowanej ustawy o dostępności. Na jego podstawie poszczególni ministrowie powinni zidentyfikować obszary wymagające podjęcia działań legislacyjnych i zaproponować konkretne rozwiązania.

Uwagi zgłaszać można do 19 grudnia 2018 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wkrótce rozpoczną się również formalne konsultacje i uzgodnienia międzyresortowe projektu.

Projekt ustawy oraz uzasadnienie dostępne tutaj.

Źródło: miir.gov.pl

Pt., 30 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska