Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieodpłatna pomoc prawna po nowemu (11)

Nieodpłatna pomoc prawna po nowemu (11) fotolia.pl

Po nowelizacji ustawy utrzymano zasadę, zgodnie wynikające  z ustawy finansowane są z dotacji z budżetu państwa. Zmieniły się natomiast zasady jej podziału.

Począwszy od 1 stycznia 2019 r. dotacja jest przeznaczana w 91% na wynagrodzenia z tytułu umów zawartych z adwokatami lub radcami prawnymi na udzielanie porad, natomiast w przypadku powierzenia prowadzenia punktu organizacji pozarządowej – na rzecz wyłonionej organizacji pozarządowej. W 6% dotacja ma być przeznaczana na pokrycie kosztów obsługi organizacyjno-technicznej zadań. Pozostałe 3% ma służyć finansowaniu zadań z zakresu edukacji prawnej powierzone organizacji pozarządowej. W tym miejscu należy przypomnieć, ze zgodnie z art. 11 ust. 7 ustawy w ramach umowy na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, organizacji pozarządowej powierza się jednocześnie zadania z zakresu edukacji prawnej, realizowane w związku z problemami zgłaszanymi w trakcie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, w wymiarze co najmniej jednego zadania na rok na każdy punkt.

Podstawę ustalenia wysokości dotacji stanowi kwota bazowa corocznie ustalana przez Ministra Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia wykonawczego do ustawy. W 2019 r. kwota bazowa wynosi 5500 zł.

Kwota dotacji stanowi dwunastokrotność iloczynu kwoty bazowej i mnożnika. Mnożnik oblicza się w ten sposób, że liczbę mieszkańców powiatu, przyjętą według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy o dwa lata, ustaloną przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, dzieli się przez 25 000, z tym że nie może on być mniejszy niż 2 i większy niż 35. Mnożnik wyrażony liczbą niecałkowitą zaokrągla się do liczby całkowitej w górę, jeżeli pierwsza cyfra po przecinku jest równa lub wyższa niż 5, albo w dół – jeżeli pierwsza cyfra po przecinku jest niższa niż 5.

Wskazany system jest powiązany z liczba punktów danym powiecie, który odpowiada mnożnikowi (art. 8 ust. 2 ustawy). W Ocenie Skutków Regulacji do projektu rozporządzenia w sprawie kwoty bazowej wskazano, że w 2019 r. liczba punktów wynosie 1529 i będzie o 5 wyższa niż w roku poprzednim. Dodatkowe punkty przybędą w powiecie wrocławskim, pruszkowskim i wejherowskim oraz w miastach na prawach powiatu – Rzeszowie i Gdańsku.

Sob., 24 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel