Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

To był bardzo ważny konkurs. SIKOŃ – Fundacja dla Dzieci Niepełnosprawnych

To był bardzo ważny konkurs. SIKOŃ – Fundacja dla Dzieci Niepełnosprawnych fotolia.pl

Opisywaliśmy już ogromne osiągnięcia SIKOŃ - Fundacji dla Dzieci Niepełnosprawnych w zakresie pomocy dzieciom niepełnosprawnym.
Bardzo ważnym działaniem było przeprowadzenie I Ogólnopolskiego Konkursu dla Samorządów Powiatowych na lokalne programy na rzecz osób niepełnosprawnych.

W konkursie uczestniczyły 103 powiaty. Jego finałem była Światowa Konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele: Rosji, Kazachstanu, Armenii, Litwy Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji i Anglii.

Działania konkursowe były finansowane m.in. przez resort edukacji. O tym, co skłoniło Ministerstwo Edukacji Narodowej do zainteresowania się inicjatywą opowiada dr Teresa Serafin, która w imieniu resortu zajmowała się współpracą z Fundacją.

W roku 1999 Pani Teresa Sikoń, przewodnicząca SIKOŃ – Fundacji dla Dzieci Niepełnosprawnych wystąpiła do Ministra Edukacji Narodowej z prośbą o udzielenie patronatu i wsparcia w przygotowaniu oraz realizacji I Ogólnopolskiego Konkursu  kierowanego do nowopowstałych wówczas samorządów powiatowych - Program wspierania osób niepełnosprawnych.

W związku z wprowadzaną wówczas reformą oświatową, w ramach której proponowana była koncepcja tworzenia Powiatowych Ośrodków Edukacji Specjalnej, których celem była międzyresortowa współpraca podmiotów funkcjonujących blisko osób z niepełnosprawnością (placówki oświatowe, ochrony zdrowia i pomocy społecznej) ówczesna wiceminister Edukacji Narodowej (Irena Dzieżgowska) wyraziła zgodę zarówno na patronat, jak i na współpracę. Do współpracy z przewodniczącą Fundacji, Panią Teresą Sikoń  delegowała główne wizytatorki: Teresę Serafin i Barbarę Sochal.

Podczas pierwszego ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli powiatów zorganizowanego przez SIKOŃ - Fundację dla Dzieci Niepełnosprawnych w Warszawie, wzięła udział Pani Minister. Ważnym punktem programu spotkania było przedstawienie przez Teresę Serafin koncepcji utworzenia Powiatowego Ośrodka Edukacji Specjalnej, zadaniem którego między innymi miało być: diagnozowanie potrzeb mieszkańców powiatu, na tej podstawie orzekanie oraz wskazywanie placówek, które mogą wspomagać rozwój i funkcjonowanie każdej z tych osób działających na terenie danego powiatu, monitorowanie spełniania obowiązku szkolnego oraz udzielanie pomocy rodzinie dziecka zagrożonego ryzykiem nieprawidłowego rozwoju.

Celem tego wystąpienia było wywołanie dyskusji i ustalenie kierunków działań wspierających rozwój, funkcjonowanie osobiste, zawodowe, społeczne i socjalne wszystkich grup wiekowych osób z niepełnosprawnością zamieszkałych na terenie danego powiatu, który będzie uczestniczył w konkursie. Cel był kompatybilny między innymi z ustawowymi zadaniami starosty powiatu dotyczącymi: a) opracowywania powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, b) zakładania i prowadzenia szkół i placówek edukacji specjalnej oraz zapewniania właściwych warunków ich funkcjonowania, c) zapewniania  opieki zdrowotnej mieszkańcom. 

Ustalono wówczas, że wsparcia merytorycznego w opracowaniu zasad konkursowych będą udzielały wymienione wizytatorki.

Prace konkursowe trwały do wiosny 2000 roku. Do konkursu przystąpiły 103 powiaty, ale tylko 50 napisało konkretne programy. Wszystkie te programy opisywały bardziej lub mniej szczegółowo zadania, które były planowane do wykonania w ramach wyrównywania szans dzieci i osób z niepełnosprawnością zamieszkałych na danym terenie.

W jury konkursu pracowali oprócz ww. wizytatorek także Krajowy Konsultant ds. rehabilitacji, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciel PFRON, prezes SIKON-Fundacji. Jury przewodniczyla– Teresa Serafin, która po zakończeniu prac konkursowych wszystkie opracowania Programów przekazała do archiwum MEN. 

11 spośród zgłoszonych programów zdobyło wyróżnienie, a 3 z nich nagrodzono.

Zachęcamy także do obejrzenia filmu na temat działalności Fundacji dostępnego tutaj.
Materiał pochodzi z archiwum Telewizji Polskiej Oddziału w Poznaniu, redakcja Hubert Kwinta.

Pt., 12 Prn. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska