Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Porządki w sferze zatrudnienia socjalnego i spółdzielczości socjalnej

Porządki w sferze zatrudnienia socjalnego i spółdzielczości socjalnej fotolia.pl

W dniu 19 sierpnia 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa ma na celu uporządkowanie aktywnej polityki społecznej w sferze zatrudnienia socjalnego i spółdzielczości socjalnej oraz wprowadzenie wspólnego monitoringu tych regulacji jak również usprawnienie działań na rzecz aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W związku z powyższym wprowadzone zostały zmiany w ustawach: z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 225), z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536), z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.) oraz z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. Nr 94, poz. 651 z późn. zm.).

W ustawie o zatrudnieniu socjalnym wprowadzono definicję absolwenta centrum integracji społecznej oraz absolwenta klubu integracji społecznej. Osobom tym umożliwiono podejmowanie wspólnej działalności gospodarczej w formie spółdzielni socjalnej na zasadach określonych w przepisach ustawy o spółdzielniach socjalnych. Wymienieni absolwenci otrzymali także prawo do ubiegania się o dofinansowanie, ze środków Funduszu Pracy, poniesionych kosztów pomocy prawnej, konsultacji oraz doradztwa przy podejmowaniu działalności gospodarczej w tej formie. Ponadto zmieniono definicję organizacji pozarządowych w rozumieniu ustawy o zatrudnieniu socjalnym, z której zostały wyłączone partie polityczne, związki zawodowe, organizacje pracodawców, samorządów zawodowych oraz fundacji tworzonych przez partie.

W wyniku wprowadzonych zmian centra integracji społecznej będą mogły być tworzone, a kluby integracji społecznej prowadzone także przez osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego oraz spółdzielnie socjalne.

Rozszerzony został zakres działań, jakie mogą być podejmowane w klubach integracji społecznej o działania mające na celu przygotowanie określonych w ustawie osób do podjęcia działalności w formie spółdzielni socjalnej.

Zmiany wprowadzone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy umożliwią absolwentom centrum integracji społecznej oraz absolwentom klubu integracji społecznej korzystanie z jednorazowo przyznawanych przez starostę środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej.

Zmiany wprowadzone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz w ustawie o spółdzielniach socjalnych umożliwiają spółdzielniom socjalnym prowadzenie nieodpłatnie statutowej działalności w części obejmującej działalność w zakresie społecznej i zawodowej reintegracji oraz działalności społecznie użytecznej.

W dniu 7 września br. przedmitową ustawę podpisał Prezydent RP.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: prezydent.pl

Pon., 12 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka