Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Więcej asystentów rodzin

Więcej asystentów rodzin fotolia.pl

Rośnie liczba asystentów rodzin. W ubiegłym roku pracowało ich już niemal 4 tys. Powołanie asystentów jest zadaniem własnym gminy, od 2015 r. obligatoryjnym. Asystenci mają wspierać rodziny w ich środowisku. Pomagać tym, które z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie spełniać prawidłowo funkcji opiekuńczo-wychowawczych wobec własnych dzieci. Głównym zadaniem asystentów jest nie dopuścić do oddzielenia dziecka od rodziny lub umożliwić jak najszybszy powrót dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej. Opiekun może zostać przydzielony rodzinie na wniosek pracownika socjalnego lub na mocy decyzji sądu rodzinnego.

Pomoc rodzinie

W 2017 r. z pomocy asystentów rodziny skorzystało 44,7 tys. rodzin. To wzrost o 3,1 proc. w stosunku do 2016 r. Dla 13,5 tys. (tj. 30 proc. ogółu rodzin korzystających ze wsparcia) współpraca zakończyła się w 2017 r. W stosunku do reszty rodzin wsparcie jest kontynuowane w kolejnym roku. Średni czas pracy z rodziną z roku na rok wydłuża się z uwagi na skalę występujących w niej problemów (15 miesięcy w roku 2017). W ponad 6 tys. przypadków zakończenie pracy w roku 2017 nastąpiło w związku z osiągnięciem założonych celów, natomiast reszta rodzin skorzystała ze zmiany narzędzi wsparcia na takie, które z uwagi na sytuację rodziny są efektywniejsze (np. terapia, praca socjalna). Część rodzin zaprzestała współpracy z asystentem rodziny.

Na Pomorzu najwięcej

W 2017 r. zatrudnionych było ogółem 3976 asystentów rodziny, tj. o 1,8 proc. więcej niż w 2016 r. i o 4,1 proc. więcej niż w 2015 r. Patrząc regionalnie, najwięcej gmin zatrudniło asystentów na Pomorzu, niemal 99 proc. W małopolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim – po 98 proc. Natomiast najmniejszy odsetek gmin z zatrudnionymi asystentów rodziny w województwach: podlaskim (72 proc.), łódzkim (88 proc.), mazowieckim (90 proc.) oraz lubelskim (92 proc.).

Ministerstwo preferuje umowę o pracę

Jak informuje resort polityki społecznej, ponad 80 proc. asystentów zatrudnionych zostało w ubiegłym roku na podstawie umowy o pracę. O 6 proc. więcej niż w roku 2016. Wzrost liczby zatrudnionych na umowę o pracę jest wynikiem preferencji, jakie od ubiegłego roku wprowadziło ministerstwo do programu dofinansowania zatrudnienia asystentów rodziny. Przy umowie o pracę dofinansowanie z budżetu państwa wynosi do 67 proc., przy umowie zleceniu jest niższe o 17 proc. W kolejnym roku preferowane są te gminy, które zdecydują się na skorzystanie z umowy o pracę w 100 proc. W ogłoszonej edycji konkursu na 2018 udział dotacji w przypadku umowy zlecenia jest jeszcze niższy (do 33 proc.). Na dofinansowanie zatrudnienia przez gminy asystentów rodziny uruchomiono środki z dotacji celowej budżetu państwa w kwocie 20,4 mln zł oraz przekazano środki Funduszu Pracy w kwocie 39,3 mln zł. Okres dofinansowania z budżetu państwa zadań jst w zakresie między innymi zatrudnienia asystenta rodziny został w roku 2017 przedłużony o kolejne 5 lat (do roku 2022).

Źródło: mrpps.gov.pl

Sob., 11 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża