Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dostępność cyfrowa stron interentowych do poprawy

Dostępność cyfrowa stron interentowych do poprawy fotolia.pl

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Regulacja implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2012 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego, której głównym celem jest zapewnienie większej dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów realizujących zadania publiczne, w oparciu o wspólne dla wszystkich państw członkowskich UE wymogi dostępności dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. Takie osoby to między innymi:

  • osoby niewidome i słabowidzące,
  • osoby głuche i słabosłyszące,
  • osoby z niepełnosprawnościami psychicznymi lub intelektualnymi,
  • osoby starsze,
  • osoby mające trudności w komunikowaniu się z otoczeniem (mają problemy z komunikowaniem się lub rozumieniem języka pisanego albo mówionego).

 Dyrektywa 2016/2102 nakazuje zwiększenie dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych organów sektora publicznego, w oparciu o wspólne wymogi dostępności. Przyjęcie zharmonizowanych wymagań powinno poprawić konkurencyjność podmiotów zajmujących się programowaniem i projektowaniem stron internetowych lub aplikacji mobilnych, a także zmniejszyć koszty ponoszone przez organy sektora publicznego zawiązane z zapewnieniem dostępności cyfrowej stron internetowych lub aplikacji mobilnych. W efekcie, dzięki możliwości zapewnienia pełniejszej i skuteczniejszej dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, obywatele skorzystają na szerszym dostępie do usług i informacji prezentowanych przez organy sektora publicznego, co z kolei bezpośrednio przyczyni się do łatwiejszego korzystania z przysługujących im praw.

Projekt ustawy wpisuje się także w założenia rządowego programu Dostępność Plus, ustanowionego uchwałą Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Dostępność Plus, którego głównym celem jest podniesienie jakości i zapewnienie niezależności życia obywateli, którzy ze względu na stan zdrowia, wiek czy niepełnosprawność napotykają na ograniczenia mobilności i percepcji w życiu codziennym. Program ten zapewnia poprawę dostępności przestrzeni publicznej oraz produktów i usług w aspekcie architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym. Cele szczegółowe programu zostały zdefiniowane wokół trzech filarów dotyczących stworzenia ram prawnych i instytucjonalnych dla wdrażania dostępności, poprawy dostępności fizycznej, cyfrowej i usług oraz wykorzystania dostępności produktów i usług do zwiększania przewag konkurencyjnych polskich przedsiębiorstw, w tym także na rynkach międzynarodowych. Z uwagi na fakt, iż obecnie informacje przekazywane drogą elektroniczną stanowią istotną część całości przepływu informacji, projekt ustawy stanowić będzie jeden z najistotniejszych filarów wsparcia osób niepełnosprawnych. Zauważyć należy, iż dla coraz większej liczby obywateli informacje przekazywane za pośrednictwem Internetu, również te o charakterze lokalnym, stanowią główne narzędzie umożliwiające kontakt m.in. z administracją publiczną.

Głównym celem dyrektywy 2016/2102 jest spowodowanie by państwa członkowskie zapewniły, by strony internetowe i aplikacje mobilne podmiotów publicznych były postrzegalne, funkcjonalne, zrozumiałe i rzetelne. W tym celu dyrektywa 2016/2102 przewiduje konieczność domniemania ich zgodności z wymogami dostępności zawartymi w normie europejskiej EN 301 549 V1.1.2 (pkt 9, 10 i 11).

Pt., 13 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka