Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasiłek dla bezrobotnych a renta

Zasiłek dla bezrobotnych a renta fotolia.pl

Przy interpretacji art. 71 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy należy, poza wykładnia językową, posłużyć się nadto metodą wykładni systemowej, opartej na założeniu, iż prawo powinno być spójną, niesprzeczną wewnętrznie całością i że pojedyncze przepisy nie powinny naruszać tego całościowego porządku – stwierdził WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 24 maja 2018 r., sygn. akt: III SA/Gd 199/18. Zasada pierwszeństwa wykładni językowej nie ma i nie może mieć charakteru bezwzględnego. W pewnych określonych sytuacjach można, a nawet należy od tej zasady odstąpić, dając prymat wykładni systemowej lub funkcjonalnej.

Dokonując wykładni art. 71 ust. 1 ustawy należy stwierdzić, że istotą regulacji którą ten przepis zawiera - w kontekście całej ustawy - jest to, że zasiłek dla bezrobotnych jako podstawowe świadczenie, przysługuje osobie posiadającej status bezrobotnego oraz spełniającej warunki wymienione w tym przepisie.

WSA powołał się na wyrok NSA z dnia 27 listopada 2007 r., I OSK 695/07, zauważył, że przyjęta w ustawie regulacja (art. 71)  stanowi przykład braku korelacji w systemie prawa, pomiędzy przepisami regulującymi zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych a przepisami dotyczącymi przyznawania świadczeń rentowych, w szczególności w kontekście wzajemnego oddziaływania (skutków prawnych) przyznanych świadczeń na sytuację prawną ich beneficjenta. Powyższe daje podstawę do odejścia od zasady pierwszeństwa wykładni językowej w rozpoznawanej sprawie.

NSA w powołanym wyżej wyroku wyraził pogląd, który Sąd pełni aprobuje, że korzystny dla skarżącego wyrok sądowy w sprawie renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i w konsekwencji wydanie decyzji przyznającej rentę na czas określony wywołującej skutek ex tunc, nie może pozbawiać go prawa do zasiłku dla bezrobotnych po ustaniu renty, wobec spełnienia podstawowej przesłanki, to jest posiadanie statusu bezrobotnego i wobec braku konieczności ponownego faktycznego zarejestrowania. Wsteczne przyznanie renty warunkuje odstąpienie od zasady wyrażonej w przepisie art. 71 ust. 1 ustawy, że prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Sob., 23 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka