Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skuteczniejsza egzekucja świadczeń alimentacyjnych

Skuteczniejsza egzekucja świadczeń alimentacyjnych fotolia.pl

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Projektodawca przekonuje, że ów projekt ma w konsekwencji poprawić skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Stanowi on realizację tzw. „pakietu alimentacyjnego” zawartego w przyjętym w dniu 4 kwietnia 2017 r. przez Radę Ministrów dokumencie o nazwie „Przegląd systemów wsparcia rodzin”.

Projekt zakłada m.in. nałożenie na organizatora robót publicznych obowiązku zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Kolejną zmiana jest rozszerzenie odpowiedzialności materialnej nieuczciwych pracodawców.

Projekt zakłada, że w przypadku zatrudnienia przez pracodawcę osoby figurującej w Krajowym Rejestrze Zadłużonych z powodu uchylania się od wykonania obowiązku alimentacyjnego (z naruszeniem określonych przepisów Kodeksu pracy), jak również w sytuacji, gdy pracodawca w sposób nieuczciwy będzie wypłacał ww. osobie wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania wymaganych prawem potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracodawca będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zobowiązania alimentacyjne do wysokości kwoty rocznych zobowiązań alimentacyjnych ww. osoby.

Kolejną proponowaną zmianą jest podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do wypłaty świadczenia z funduszu alimentacyjnego do kwoty 800 zł na osobę w rodzinie.

Z całością projektowanych zmian można zapoznać się tutaj.

Źródło: ops.pl oraz mpips.gov.pl

Pt., 15 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa