Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Karta parkingowa a bezpłatny postój

Karta parkingowa a bezpłatny postój fotolia.pl

Karta Parkingowa jest dokumentem uprawniającym osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”. Ale co do zasady nie upoważnia do bezpłatnego parkowania.

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wystosowało pismo do Związku Powiatów Polskich, w którym wyjaśnia, że do Pełnomocnika docierają liczne sygnały od osób niepełnosprawnych posiadających kartę parkingową, w sprawie trudności jakie napotykają podczas korzystania z miejsc postojowych na terenie kraju. Problemy te, jak wynika z pisma, spowodowane są różnorodnością przepisów w zakresie odpłatności za parkowanie oraz ich dostępności dla osób podróżujących, co niejednokrotnie kończy się ukaraniem za brak opłaty postojowej.

Biuro wyjaśnia, że zakres uprawnień wynikających z posiadania karty parkingowej oraz zasady korzystania z odpowiednio oznakowanych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych regulują przepisy ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zgodnie z nimi karta parkingowa jest dokumentem uprawniającym osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób, w tym na miejscach wyznaczonych w strefie płatnego parkowania. Nie zwalnia ona jednak – co do zasady – z opłat za parkowanie.

W myśl ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych osoby niepełnosprawne mogą być zwolnione z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania (lub płatnych parkingach) na podstawie wewnętrznych regulacji poszczególnych samorządów (lub podmiotu zarządzającego terenem, na którym znajduje się parking).

Tymczasem, jak czytamy w piśmie, osoby niepełnosprawne ze względu na zwiększoną potrzebę korzystania z leczenia i różnych form rehabilitacji muszą dodatkowo ponosić koszty z tym związane i często znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Dlatego ze względu na szeroko pojęte wsparcie osób niepełnosprawnych, Biuro wnosi o zainteresowanie problemem i podjęcie działań prowadzących do jego rozwiązania.

Wt., 5 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska