Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Częstochowski samorząd rozszerza działania skierowane na wsparcie i aktywizacje seniorów

Częstochowski samorząd rozszerza działania skierowane na wsparcie i aktywizacje seniorów fotolia.pl

Roczny bilet na komunikację miejską za 100 zł oraz aplikacja alarmowa na smartfony, dająca możliwość szybkiego wezwania pomocy - to pierwsze przedsięwzięcia w ramach zainaugurowanego 23 kwietnia br. samorządowego programu „Częstochowa wspiera Seniorów”.

Program ma tworzyć warunki do działań promujących aktywność seniorów i zapewniających im poczucie bezpieczeństwa, określa także zadania służące przystosowaniu infrastruktury do potrzeb i możliwości osób starszych. Inny wymiar programu to działanie na rzecz zmiany sposobu postrzegania seniorów, w szczególności przez dzieci i młodzież.

Program będzie realizowany w trzech sferach: zdrowie i bezpieczeństwo, aktywność społeczna (w tym: kultura, rekreacja, wsparcie) oraz rozwój osobisty (w tym działania międzypokoleniowe).

Pierwszym nowym elementem realizowanym w ramach programu, będzie wdrożenie aplikacji alarmowej na smartfony. Już teraz można ją pobrać ze strony www.czestochowa.pl (baner „Czuj się bezpiecznie”). Aplikacja ma przyjazny dla seniora design i intuicyjny interfejs, można jej więc używać łatwo, nawet w sytuacji stresu. Jest bardzo prosta w obsłudze - korzystający z niej senior, w przypadku niebezpieczeństwa, w sytuacji zagrożenia lub jakiegoś nagłego wypadku przytrzymuje przycisk alarmowy na wyświetlaczu i automatycznie powiadamia o tym, że dzieje się coś złego, wybraną sieć pomocową. To może być sąsiad, przyjaciel, syn, córka, wnuk, opiekun medyczny, lekarz rodzinny… Każdy, kto przyłączy się takiej sieci pomocowej. Aplikacja wyśle powiadomienie - smsa - z wiadomością o potrzebie pomocy do 3 wybranych osób, poda też lokalizację na mapie (jeśli telefon ma włączony GPS) oraz automatyczne wybierze numer osoby do pierwszego kontaktu, z którą połączy się w trybie głośnomówiącym.

Kolejnym udogodnieniem dla seniorów jest wprowadzenie miejskiego biletu emerytalnego - rocznego. Będzie kosztował 100 zł i będzie ważny przez 365 kolejnych dni od dowolnie wybranego momentu. Będzie przysługiwać wszystkim emerytkom powyżej 60. roku życia i wszystkim emerytom powyżej 65. roku, zamieszkałym na ternie Częstochowy. Bilet będzie zapisywany na e-karcie i wydawany na podstawie ważnej legitymacji emeryta. Za 100 zł będzie więc można jeździć środkami MPK przez cały rok (emeryci powyżej 70. roku życia jeżdżą oczywiście w Częstochowie – na podstawie wcześniejszej regulacji – za darmo).

W ostatnich latach w Częstochowie realizowanych jest wiele przedsięwzięć przygotowywanych specjalnie dla seniorów. To m.in. realizacja programów „Częstochowa seniorom” (Karta Częstochowski Senior, Karta Mieszkańca) oraz „Koperta życia”, projektu usług teleopiekuńczych „Bezpiecznie we własnym domu”, działalność Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniorów oraz dwóch Dziennych Domów „Wigor-Senior” czy organizacja „Senioraliów”.

Źródło: Urząd Miasta Częstochowy

Pt., 27 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa